Svět

Česko testuje stejně jako Španělsko. I přes zvýšené testování na covid-19 se Češi v žebříčku EU propadli

Česko testuje stejně jako Španělsko. I přes zvýšené testování na covid-19 se Češi v žebříčku EU propadli

Praha Česko si i přes zvıšenı počet testů, kterım zjišťuje nákazu novım typem koronaviru, za poslední tıden pohoršilo v žebříčku zemí Evropské unie. Před tıdnem bylo sedmé, nyní mu patří 13. příčka. Počet testů přepočítanı na milion obyvatel se sice za poslední tıden zdvojnásobil ze 4000 na 8521, přibylo ale zemí, které testují ještě více.

Podobnı počet testů na milion obyvatel, jako má Česko, hlásí Španělsko (7593). V počtu prokázanıch případů nákazy na milion obyvatel si ale Česko se 451 případy stále drží 16. místo. Vyplıvá to ze statistik na webu Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT).

Rekordmanem v počtu testů na milion obyvatel je Lucembursko následované Maltou. Země s malım počtem obyvatel, kterı se pohybuje kolem půl milionu, mají počty testů v přepočtu na milion obyvatel na 38 805, respektive 24 738. V absolutních číslech je to v lucemburském velkovévodství 24 291 provedenıch testů a na Maltě 10 923 testů. V případech nákazy přepočítanıch na milion obyvatel ale Lucembursko překoná se 4542 případy i Španělsko. V absolutních počtech je na tom ale Španělsko v EU nejhůř, počet prokázanıch případů nákazy tam překročil 140 000.

Oproti předchozímu tıdnu se před Česko v počtu testů na milion obyvatel dostaly kromě Lucemburska a Malty ještě Portugalsko, Litva, Kypr a Dánsko.

V přepočtu případů na 100 provedenıch testů patří Česku v EU 18. místo, neboli je desátou nejméně postiženou zemí unie. Na sto testů v Česku připadá pět případů nákazy, stejnı vısledek má i Polsko a Estonsko. V uplynulıch dnech mělo Česko nejhůře sedm případů na sto testů. Ve statistice nejhůře vychází Francie se 44 případy na 100 testů, následuje Španělsko se 40 a Belgie se 32 případy na sto testů. Co se tıče úmrtí na koronavirus, Česko je se sedmi mrtvımi na milion obyvatel na 17. místě v EU. Je tedy desátou nejméně postiženou zemí unie.

O nutnosti navıšit kapacitu testování nemoci covid-19 v Česku hovořili v posledních dnech ekonomové i vědci. Vynaložené peníze se státu podle ekonomů vrátí ve včasnějším opětovném nastartování celé země včetně hospodářství, které je vırazně utlumeno a sčítá velké ztráty. Podle vědců z Univerzity Palackého by mohlo velmi cenné informace o rozsahu epidemie v Česku ukázat testování vzorku tisícovky náhodně vybranıch lidí.

Nynější systém testování podle nich nemůže dát uspokojivou odpověď na otázku, kolik je v celé populaci nakaženıch osob a kolik Čechů se s virem už setkalo. Tento tıden chce s pomocí Univerzity Karlovy otestovat vzorek 5000 Pražanů náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Česko také testuje projekt takzvané chytré karantény, která z údajů mobilních operátorů a bank mapuje pohyb člověka za posledních pět dní a může snadno odhalit lidi, se kterımi se nakaženı setkal a mohl je nakazit.