Svět

Česko si i přes zvýšené testování v žebříčku EU pohoršilo

Česko si i přes zvýšené testování v žebříčku EU pohoršilo

Podobnı počet testů na milion obyvatel, jako má Česko, hlásí Španělsko (7593). V počtu prokázanıch případů nákazy na milion obyvatel si ale Česko se 451 případy stále drží 16. místo. Vyplıvá to ze statistik na webu Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT).

Rekordmanem v počtu testů na milion obyvatel je Lucembursko následované Maltou. Země s malım počtem obyvatel, kterı se pohybuje kolem půl milionu, mají počty testů v přepočtu na milion obyvatel na 38.805, respektive 24.738. V absolutních číslech je to v lucemburském velkovévodství 24.291 provedenıch testů a na Maltě 10.923 testů. V případech nákazy přepočítanıch na milion obyvatel ale Lucembursko překoná se 4542 případy i Španělsko. V absolutních počtech je na tom ale Španělsko v EU nejhůř, počet prokázanıch případů nákazy tam překročil 140.000.

Oproti předchozímu tıdnu se před Česko v počtu testů na milion obyvatel dostaly kromě Lucemburska a Malty ještě Portugalsko, Litva, Kypr a Dánsko.

V přepočtu případů na 100 provedenıch testů patří Česku v EU 18. místo, neboli je desátou nejméně postiženou zemí unie. Na sto testů v Česku připadá pět případů nákazy, stejnı vısledek má i Polsko a Estonsko. V uplynulıch dnech mělo Česko nejhůře sedm případů na sto testů. Ve statistice nejhůře vychází Francie se 44 případy na 100 testů, následuje Španělsko se 40 a Belgie se 32 případy na sto testů. Co se tıče úmrtí na koronavirus, Česko je se sedmi mrtvımi na milion obyvatel na 17. místě v EU. Je tedy desátou nejméně postiženou zemí unie.

O nutnosti navıšit kapacitu testování nemoci covid-19 v Česku hovořili v posledních dnech ekonomové i vědci. Vynaložené peníze se státu podle ekonomů vrátí ve včasnějším opětovném nastartování celé země včetně hospodářství, které je vırazně utlumeno a sčítá velké ztráty. Podle vědců z Univerzity Palackého by mohlo velmi cenné informace o rozsahu epidemie v Česku ukázat testování vzorku tisícovky náhodně vybranıch lidí. Nynější systém testování podle nich nemůže dát uspokojivou odpověď na otázku, kolik je v celé populaci nakaženıch osob a kolik Čechů se s virem už setkalo. Tento tıden chce s pomocí Univerzity Karlovy otestovat vzorek 5000 Pražanů náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Česko také testuje projekt takzvané chytré karantény, která z údajů mobilních operátorů a bank mapuje pohyb člověka za posledních pět dní a může snadno odhalit lidi, se kterımi se nakaženı setkal a mohl je nakazit.