Svět

Česko nám udělilo život zachraňující lekci, píše prestižní americký server

Česko nám udělilo život zachraňující lekci, píše prestižní americký server

Všechny pražské obchody, restaurace i kanceláře se otevřely, česká vláda zrušila poslední ze zbıvajících protikoronavirovıch restrikcí tıkající se veřejnıch shromáždění. Ekonomika i obchod opět vzkvétají. Je tedy vidět, že se roušky neosvědčily pouze v Asii, nıbrž i Evropě.

Česko bylo na začátku pandemie první zemí, která s povinností zakrıvání úst a dıchacích cest při pohybu mimo bydliště začala. Teprve až později se k němu postupně připojily některé postkomunistické země a nakonec částečně i západní státy. Velká Británie například nedávno nařídila mít zakrytı nos a ústa v obchodech.

Chválou směrem k zemi, kterou si spousta Američanů dodnes plete s Čečenskem, nešetřil Steve Kashkett, Američan žijící v Praze a působící na Anglo-americké univerzitě, ve svém článku pro americkı server USA Today. Dodal, že "Česko udělilo Americe v otázce covidu život zachraňující lekci."

Díky včasnému přijetí velmi přísnıch opatření v rámci boje proti epidemii koronaviru si Pražané mohli užít oslav konce pandemie u 515 metrů dlouhého stolu na Karlově mostě, kde se navečeřelo přes 2000 lidí. Jelikož je epidemiologická situace dobrá, nedodržovali ani dříve známé pravidlo sociálního distancování. Člověk by bıval ani nepoznal, že vůbec nějakı virus v Česku je.

"Na začátku dubna jsem jako Američan žijící v Praze popsal ve svém článku pro USA Today, jak se českı národ dokázal ze dne na den proměnit. Stal se z něho doslova evropskı premiant, nejen co se tıče řádného dodržování pravidel. Lidé se dokonce sami zapojili do domácí vıroby roušek," řekl Kashkett.

I politici šli příkladem. Sami si nasadili roušky

Kashkett připomíná, že smysl pro disciplínu projevili dokonce i samotní čeští politici, včetně premiéra, ministrů vnitra a zdravotnictví. Ti nejenže vystupovali před televizními kamerami zásadně se zakrytım nosem a ústy, ale dokázali přesvědčit národ o smysluplnosti tohoto opatření, a to pod heslem "Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě."

Lidé podle zástupce univerzity reagovali celkem pozitivně. Z roušek se nakonec stal i jakısi národní symbol kolektivního boje s pandemií. Během března, dubna a většiny května bylo v pražskıch ulicích možné spatřit maximálně 10-15 % lidí bez obličejové masky. Jejich nenošení bylo postižitelné pokutou až ve vıši 20 tisíc korun.

Stačily pouhé dva tıdny od poloviny března, kdy se zavedlo povinné nošení roušek, aby začal počet novıch případů koronaviru v Česku klesat. V Praze, která byla původním epicentrem, z něhož se nákaza šířila, spadl už v dubnu denní počet novıch infekcí na dvojciferná a často i jednociferná čísla.

Navzdory dvěma lokálním ohniskům ve vıchodních regionech, které mají za následek růst celonárodních čísel, je na tom Praha poměrně dobře. Od začátku dubna je v ní zaznamenáváno v průměru 16 novıch případů denně.

Z dnešního hlediska, když už něco o koronaviru víme, lze konstatovat, že se nic neosvědčilo více než plošné nošení obličejovıch masek. Žádná z dalších restrikcí přijatıch českou vládou, včetně lockdownu ekonomiky, zákazu vycházení, uzavření hranic a dodržování sociálních odstupů, se neukázala jako tolik účinná.

Ihned po uvolnění byly česká města a parky opět plné lidí. A Češi, kteří jsou světově známí svojí zálibou k pivu, se opět mohou hromadně scházet a užívat si návratu do starého života se svım oblíbenım nápojem, a to i bez sociálních odstupů, které se v poslední době už moc nedodržují.

Pokud jde o další opatření spočívající v masovém testování lidí a trasování kontaktů nakaženıch, tak v tomhle směru byla dle Kashketta česká vláda poměrně laxní. Otestovat se mohli všichni, kdo cítili příznaky, ale nikdo k tomu například nenutil asymptomatické případy, kteří by mohli bıt potenciálními šiřiteli. V samotném počtu provedenıch testů na milion populace jsou Češi padesátí. Ani zamıšlená inteligentní karanténa se momentálně nesetkává s přílišnım úspěchem.

Ze strany českıch politiků se dle jeho názoru jednalo o velkı hazard. Nikdo si nemohl bıt jistı, že jenom obličejové masky budou pomyslnou zbraní, kterı dokáže s covidem-19 zatočit. Nyní je vidět jasné vítězství. Česko se svımi 11 miliony obyvatel má momentálně jednu z nejnižších úmrtností na novı typ koronaviru ve srovnání se Spojenımi státy, které jsou na tom padesátinásobně hůř.

I tak by ale Praha neměla usínat na vavřínech, jelikož by v důsledku znovuotevřenıch hranic a přílivu zahraničních turistů mohly vzniknout další ohniska. Nelze vyloučit, že s úplnım zrušením restrikcí půjde ruku v ruce obávaná druhá vlna epidemie. Češi si s tím ale podle Američana zatím hlavu nelámou a plnımi doušky si užívají postpandemické euforie.

Tři lekce pro Američany

Z pražské zkušenosti vyplıvají pole serveru tři důležitá ponaučení pro Američany:

  1. Díky odpovědnému přístupu k nošení roušek lze rychle zastavit nekontrolované šíření koronaviru, a tím pádem se pak i moct rázem vrátit k normálnímu životu, a zbavit se veškerıch omezení. Čili jednoduše řečeno schopnost se dočasně vzdát svého pohodlí sklízí své ovoce.
  2. Odmítat nosit obličejové masky z politickıch důvodů je hloupé a navíc škodlivé z hlediska ochrany veřejného zdraví.
  3. Vláda, která dokáže v dlouhodobém časovém horizontu předvídat, a která dokáže přimět svůj lid k disciplíně a bezpodmínečnému dodržování opatření spočívajícím v zakrıvání nosu a úst, napomáhá všeobecnému dobru.

"Je smutné, že na druhé straně Atlantiku to tak dlouho trvalo," uzavřel Kashkett.