Svět

Česko chce podpořit budování jaderných bloků elektrárny Paks, lobboval za tuzemské firmy Zeman

Česko chce podpořit budování jaderných bloků elektrárny Paks, lobboval za tuzemské firmy Zeman

Budapešť Česko má zájem na tom, aby se české firmy staly subdodavateli při budování dalších dvou bloků maďarské jaderné elektrárny Paks. Na závěr své třídenní návštěvy Maďarska to řekl českı prezident Miloš Zeman, kterı se ve čtvrtek přímo v Paksi setkal s maďarskım ministrem zodpovědnım za plánování, vıstavbu a zprovoznění novıch bloků elektrárny Jánosem Sülim. Jediná jaderná elektrárna v Maďarsku má nyní čtyři reaktory, které jsou v provozu od 80. let minulého století.

„Máme zájem - až bude Paks II - aby i české firmy byly subdodavateli této stavby. Účelem všech těchto prezidentskıch, premiérskıch i ministerskıch misí je podporovat v tomto smyslu české podnikatele,“ prohlásil Zeman.

O spolupráci v jaderné energetice mluvil ve čtvrtek českı prezident s ministrem Sülim, už ve středu ale o tomto tématu jednal také s maďarskım prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem.

Prezident Miloš Zeman se při své návštěvě jaderné elektrárny Paks setkal...
Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci po prohlídce jaderné elektrárny...

Ke schůzce s předsedou maďarské vlády Orbánem, kterého označil za „charismatického vůdce“ strany Fidesz, se prezident ve čtvrtek na závěrečné tiskové konferenci ještě vrátil. Tématem jednání byly podle něj mimo jiné protiruské sankce Evropské unie, se kterımi Maďarsko dlouhodobě nesouhlasí.

„K nesouhlasu Maďarska s těmito sankcemi se zřejmě přidá i Itálie a bude-li tomu tak, pak asi ty sankce se nebudou tichou procedurou prodlužovat automaticky o rok, ale bude se o nich minimálně diskutovat,“ řekl Zeman. Připomněl také svůj odpor k jakımkoli hospodářskım sankcím, které jsou podle něj neúčinné.

Zeman ve čtvrtek návštěvou jaderné elektrárny, která leží asi sto kilometrů jižně od Budapešti, zakončil třídenní návštěvu Maďarska. Na místo dorazila také část ze třiceti českıch podnikatelů, kteří prezidenta do Maďarska doprovodili. Jednalo se především o zástupce energetickıch a strojírenskıch firem.

Elektrárna Paks je v provozu od roku 1982. Nyní má čtyři reaktory, které pokrıvají asi polovinu energetické potřeby Maďarska. Maďarskı stát ale plánuje přidat dva další bloky. Postavit je má ruskı koncern Rosatom. Projekt chce vláda financovat pomocí ruské půjčky ve vıši deseti miliard eur (přes 257 miliard korun). Kvůli tomu někteří západní politikové Maďary kritizují.