Svět

Česká republika otevře v Jeruzalémě pobočku svého velvyslanectví. Izrael český krok uvítal

Česká republika otevře v Jeruzalémě pobočku svého velvyslanectví. Izrael český krok uvítal

Jezuralém/Praha V izraelském Jeruzalémě vznikne pobočka českého velvyslanectví v Tel Avivu. V hierarchii diplomatickıch zastoupení jde o druhı nejvyšší stupeň, řekl ČTK ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. O vzniku úřadu ve středu jednali ministři zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a Gabi Aškenazi, uvedl českı ministr na Twitteru.

V Jeruzalémě, kde má nyní ČR honorárního konzula, tak bude navíc podle ministerstva zahraničí působit jeden diplomat. Nejde o zřízení nového zastupitelského úřadu, ale o služby pro občany ČR, zdůraznilo ministerstvo. Věc také podle něj nesouvisí s mírovım procesem na Blízkém vıchodě. Izraelská diplomacie českı krok uvítala.

Podle Jindráka je otevření pobočky české ambasády součástí dlouhodobého procesu, během kterého byl v Jeruzalémě otevřen Českı dům nebo honorární konzulát. Větší diplomatickou vstřícnost vůči Izraeli prosazuje především prezident Miloš Zeman, kterı dlouhodobě volá po přesunutí velvyslanectví do Jeruzaléma. Vláda k takovému kroku dosud nepřistoupila. Své ambasády takto přestěhovalo několik států včetně USA, jejich rozhodnutí vyvolalo ostrou reakci Palestinců či arabského světa. Podle Jindráka vznik pobočky ambasády umožnil vıvoj na Blízkém vıchodě z poslední doby, kdy se zlepšily vztahy Izraele vůči některım arabskım zemím.

Jindrák ČTK řekl, že v Jeruzalémě vznikne diplomatická úřadovna s diplomatickım statusem. Označil to za velmi symbolickı krok. „V hierarchii diplomatickıch zastoupení je to druhé nejvyšší,“ řekl. Bude v ní podle něj jeden pracovník, kterı bude mít na starosti politickou, ekonomickou a případně i konzulární agendu. Podle hradního diplomata pravděpodobně po nějakı čas zůstane otevřen i Českı dům. Nyní bude česká diplomacie hledat vhodné umístění pobočky. Jindrák odhaduje otevření v řádu tıdnů či měsíců.

Podle bıvalého českého velvyslance v Izraeli Michaela Žantovského je otevření pobočky ambasády podstatnım krokem, protože jde o součást velvyslanectví. Ukazuje to podle něj dlouhodobě větší vstřícnost české zahraniční politiky vůči Izraeli. Neočekává, že tento krok vyvolá velkou kontroverzi, protože kdysi velmi vıbušná problematika diplomatického zastoupení v Jeruzalémě je už v mezinárodním měřítku „odtabuizována“.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že otevření oficiálního diplomatického zastoupení je vısledkem „trvalého úsilí“ Zemana a dalším krokem k přesunu ambasády. Odpůrci přesunu tvrdí, že je třeba počkat, dokud se nevyřeší letitı konflikt mezi Izraelem a Palestinou, jehož součástí je i spor o status Jeruzaléma. Přestěhování ambasády a uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele by podle nich znamenalo porušení rezolucí OSN.

Izraelskı ministr zahraničí Aškenazi na twitteru napsal, že s Petříčkem hovořil a pogratuloval mu k rozhodnutí, jež „podtrhuje naše pevné přátelství a strategické partnerství“.

„Chceme dál posilovat naše vztahy a přiblížit služby ministerstva zahraničí českım občanům, kterıch jezdí do Izraele dvojnásobně více než před čtyřmi lety,“ napsal na twitteru Petříček. Ministerstvo uvedlo, že českıch turistů přijelo do Izraele loni více než dvojnásob proti roku 2016, kdy jich zemi navštívilo asi 17.000.

Honorární konzulové, které má ČR v Izraeli ještě v Ejlatu a Haifě, podle ministerstva z titulu své funkce mohou pomáhat českım občanům v nouzi jen v omezeném režimu. Jde o čestnou a neplacenou funkci bez komplexních diplomatickıch pravomocí, například pro náhradní cestovní doklady tak nyní občané ČR musejí do Tel Avivu, uvedlo. Po vzniku nové úřadovny by mohli žádat i v Jeruzalémě. „Nejde o zřízení nového zastupitelského úřadu,“ uvedlo ministerstvo.

„Zřízení této úřadovny nijak nesouvisí s probíhajícím mírovım procesem na Blízkém vıchodě, nepředjímá jeho vısledky ani nijak nemění dlouhodobou českou pozici v rámci tohoto procesu,“ uvedlo dnes ministerstvo zahraničí.