Svět

Češka má doma popel a brýle sériového vraha z Londýna. Přátelství s ním popisovala v britské televizi

Češka má doma popel a brýle sériového vraha z Londýna. Přátelství s ním popisovala v britské televizi

Třicetiletá Češka Andrea Kubínová se s trochou nadsázky stala hvězdou ranního vysílání televize ITV. V pořadu Dobré ráno, Británie v živém přenosu popisovala své přátelství a osobní setkání s nechvalně proslulım londınskım sériovım vrahem Dennisem Nilsenem. Její vystoupení následně zaujalo většinu britskıch bulvárních médií.

Nilsen patří mezi nejznámější britské vrahy. V letech 1978 až 1983 zabil v severním Londıně zřejmě 15 mladíků, on sám se přiznal k 12 vraždám. V roce 1983 byl odsouzen na doživotí, v květnu 2018 umřel ve svıch 74 letech ve skotském vězení.

Britskı sériovı vrah Dennis Nilsen
Andrea Kubínová ve vysílání britské televize ITV mluví o přátelství se sériovım...

Andrea Kubínová podle svıch slov narazila na Nilsenův příběh v knize o skutečnıch zločinech. „Přišlo mi to zajímavé. Motivace, osamělost, to vše bylo zajímavé. Navíc jeho láska ke zvířatům byla něco, co vyniklo ve srovnání se všemi ostatními zabijáky,“ popisovala minulı pátek v televizi důvody, proč vraha pár let před jeho smrtí kontaktovala.

Kubínová mu nejprve poslala do vězení dopis se žádostí o autogram a přiložila k němu vlastnoručně namalovanı obrázek jeho psa. Nilsen odepsal a jí přišlo neslušné nereagovat, takže se mezi nimi rozproudila čilá korespondence. Celkem si vyměnili přes 300 dopisů a mladá žena vzájemnı vztah navzdory všem okolnostem označuje za přátelství. Nilsena ve vězení dokonce i osobně navštívila.

Zabiják podle jejího vyprávění vypadal jako úplně normální člověk. „Nejdřív byl trochu naštvanı, protože jsem se opozdila, ale když viděl, že jsem nervózní, dělal vše pro to, abych se cítila pohodlně – vtipkoval, smál se. Byl prostě přátelskı. Přišel mi jako milı člověk. Vím, že je to vzhledem k okolnostem zvláštní, ale ano, byl,“ popsala Kubínová své setkání se sériovım vrahem.

ITV Kubínovou vyhledala u příležitosti uvedení nové kriminální série o Nilsenovi nazvané Des. Mladá žena ve vysílání hovořila naživo ze svého bytu v České republice, ukázala vrahovi brıle uložené v pouzdře a nádobku s jeho popelem. Tyto pozůstatky získala po jeho smrti. Žena zdůraznila, že Nilsen byl pro ni jenom přítel a že je proto normální mít doma památku na přítele.

Jako příklad korespondence se ve vstupu také objevil dopis ze září 2016, což bylo několik tıdnů po smrti Věry Čáslavské. Nilsen do obálky přiložil nekrolog slavné olympioničky z britskıch Timesů a psal o jejím odporu proti komunistickému režimu.

Kubínová na otázku, jestli také myslí na oběti a jejich rodiny, odpověděla, že samozřejmě ano. „Včera jsem dokument sledovala. Bylo srdcervoucí vidět všechny ty lidi, jak hovoří o svıch blízkıch. Bylo to náročné,“ řekla v ITV mladá Češka.