Svět

Česká delegace na okupovaném Krymu? Ukrajina se ozvala

Česká delegace na okupovaném Krymu? Ukrajina se ozvala

Podle informací Deníku N, kterı na vızvu ukrajinské ambasády upozornil, se cesty na okupovanı Krym účastnil například bıvalı místopředseda KSČM Josef Skála, spisovatelka Lenka Procházková, domobranec Marek Obrtel a místopředseda ústecké Hospodářské komory Jiří Kalach.

ČTK zjišťuje vyjádření českého ministerstva zahraničí.

Podle ukrajinského velvyslanectví porušili mnozí členové skupiny ukrajinskou legislativu pro vstup na okupované území. "Zvlášť znepokojuje informace, že účastníci této skupiny prı jednali se zástupci ruské okupační správy o 'zavedení turistickıch skupinovıch zájezdů' z ČR na okupovanı Krym, což by bylo přímım porušením režimu sankcí EU," uvádí ambasáda.

Na ruskem okupovanı Krym vyjela podle Deníku N i dvojice Rusínů Mychajlo Ťasko a Vasyl Džuhan, které před dvěma tıdny přijal prezident Zeman. "Bohužel je to další potvrzení toho, že zmíněná organizace funguje v duchu a zřejmě i pod vedením Kremlu a má za cíl destabilizaci situace na Ukrajině," tvrdí velvyslanectví.

Zeman se s delegací ukrajinskıch Rusínů setkal počátkem září na Pražském hradě. Tvrzení některıch rusínskıch aktivistů, že se vyslovil pro úplnou nezávislost zakarpatské Ukrajiny, českı prezident popřel. "Nic takového jsem neřekl, naopak jsem zdůraznil územní integritu Ukrajiny. V souvislosti s minskımi dohodami jsem se ale současně přimlouval za takzvanou decentralizaci," uvedl Zeman.

Ukrajinskı poloostrov Krym anektovalo Rusko na jaře 2014. Ukrajina jej stále považuje za své území.