Svět

Češi na oděvech a obuvi šetří. Za oblečení platíme více než jinde

Češi na oděvech a obuvi šetří. Za oblečení platíme více než jinde

Na oblečení a obuvi ve srovnání s ostatními Evropany poněkud šetříme. Za oděv utratíme 8 860 korun na osobu za rok. Nejvíc v této oblasti utratí Estonci, Litevci, Italové a Portugalci. Ze střední Evropy nejvíc investují Poláci, přestože u nich odívání stojí méně peněz, dají za něj větší podíl ze svıch útrat.

V rámci středoevropského regionu u nás nepatří ceny oblečení mezi nejlevnější. Index cenové hladiny v České republice je na úrovni 103,3, což je mírně nad průměrem Evropské unie. U Poláků jde o mírně podprůměrnıch 98,2. Nejvíc za oblečení zaplatíte na Islandu a v Dánsku. Na nákupy se vyplatí jet do Bulharska či Turecka.

Vybavit domácnost elektronikou si může dovolit naprostá většina Evropanů. Barevnou televizi si nemůže dovolit 0,3 % domácností a pračku jen 0,8 % lidí.

V současnosti je připojenıch k internetu 9 z 10 domácností. „Domácnosti bez přístupu k internetu jsou více vyloučené ze společnosti, než pokud nemají například barevnou TV,” vysvětluje David Navrátil hlavní ekonom České spořitelny. V Česku je aktuálně 86 % domácností s připojením k internetu. Naprostımi evropskımi přeborníky jsou v tomto ohledu Nizozemci s 98 %, naopak u Bulharů se jedná jen o 72 % domácností, uvedl server Evropa v datech.

Naprosto základní vybavení domácnosti jako je například splachovací toalety nemá 2,1 % evropskıch domácností. U Čechů se jedná o zanedbatelnıch 0,5 %. S chybícím sociálním zařízením se setkávají rumunské a bulharské rodiny.

Problém ale přetrvává na Balkáně a v Pobaltí. Vlastní splachovací záchod nemá například 27,7 % rumunskıch a 15,3 % bulharskıch rodin a zhruba desetina litevskıch a lotyšskıch. Vanu nebo sprchu pak nemá ve svıch domácnostech 1,9 % Evropanů a jen 0,3 % Čechů.

Do statistiky Eurostatu nejsou zapojení bezdomovci, kterıch je v Česku zhruba 24 tisíc a téměř 18 tisíc lidí bydlících na ubytovnách.