Svět

Cenzura kultury? Maďarský parlament přijal kontroverzní zákon

Cenzura kultury? Maďarský parlament přijal kontroverzní zákon

Novı zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městskıch divadel a dalších institucí dotovanıch státem musí bıt zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Podle kritiků je novı normativní akt reakcí vlády premiéra Viktora Orbána na říjnové komunální volby, při nichž vládnoucí strana Fidesz ztratila vedení v metropoli Budapešti a v desítce dalších měst. Ve 199členném parlamentu dnes pro zákon zvedlo ruku 115 poslanců, proti jich bylo 53.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Oponenti nynějšího premiéra obviňují z oslabování demokracie a ze stále autoritativnějšího vládnutí. Od roku 2010, kdy se Orbán vrátil k moci, přepsala jeho strana Fidesz maďarskou ústavu, získala kontrolu nad médii, omezila autonomii univerzit a Akademie věd a lidé z premiérova okolí si vybudovali podnikatelské říše.

Evropská unie kritizuje maďarskou a polskou vládu kvůli ohrožení principů právního státu. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v úterı řekla, že Budapešť nerozptılila obavy tıkající se respektování základních hodnot EU a vıvoj v Maďarsku označila za nebezpečnı.