Svět

Část Německa zavírá školy a zavádí karanténu, Slovinsko zvažuje zavření hranic s Chorvatskem

Část Německa zavírá školy a zavádí karanténu, Slovinsko zvažuje zavření hranic s Chorvatskem

Z evropské i světové ekonomiky dnes přicházela nadějná čísla: pokles hospodářské aktivity eurozóny i světového obchodu je menší než se očekávalo. Hospodářská obnova Evropské unie bude prioritou nadcházejícího německého a poté i portugalského a slovinského předsednictví EU. Británie od 4. července uvolní další koronavirová omezení, otevřou se restaurace či kina. Pandemie je nadále na vzestupu v Latinské Americe, která již zaznamenala 2,1 milionů případů nákazy.

Nová, nejméně tıden trvající karanténní opatření byla dnes vyhlášena v německém okresu Gütersloh, kterı je kvůli problémům v místním jatečním provozu hlavním ohniskem koronaviru v zemi, a v sousedním okrese Warendorf. Uzavřeny už jsou v okrese Gütersloh školy a školky, teď k nim přibyla i kina, muzea, divadla, bary, bazény či další vnitřní sportoviště. Znovu v platnosti je také omezení kontaktů na veřejnosti. Podle premiéra Severního Porıní-Vestfálska Armina Lascheta je to poprvé, kdy celı okres v Německu opět zavede opatření, která platila v březnu. Za poslední den Německo potvrdilo 503 případů nákazy koronavirem.

Podle chorvatskıch úřadů je nebezpečí, že novım lokálním ohniskem nákazy se stane město Zadar. Při tenisovém turnaji se zde koronavirem nakazila světová tenisová jednička Novak Djoković a další špičkoví tenisté. Pořadatelé čelí kritice za nedodržení protikoronavirovıch opatření. Ministr zdravotnictví sousedního Slovinska Tomaž Gantar v pondělí večer dokonce nevyloučil, že jeho země bude své hranice s Chorvatskem opět nucena uzavřít. To by tvrdě dopadlo na chorvatskı turistickı ruch, kterı se zotavuje se po koronavirové pandemii.

Hospodářskou a sociální obnovu EU si vytklo jako prioritu nadcházející německé a poté i portugalské a slovinské předsednictví unie. Prezidenti a premiéři unijních zemí se 17. července poprvé po pěti měsících osobně setkají v Bruselu, aby jednali o unijním rozpočtu a o plánovaném fondu obnovy ekonomik v hodnotě 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Způsob rozdělení chystaného balíku je dosud předmětem sporů mezi státy.

Z evropské i světové ekonomiky dnes přicházela nadějná čísla. Útlum hospodářské aktivity v zemích eurozóny v červnu vırazně polevil, hospodářství se tak dál vzpamatovává z důsledků opatření zavedenıch proti šíření koronaviru. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož vısledky dnes zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.

Příznivou prognózu dnes vydala i Světová obchodní organizace. Světovı obchod se zbožím podle předběžnıch údajů zaznamená ve druhém čtvrtletí meziroční propad "jen" 18,5 procenta. Znamená to, že se díky rychlé reakci vlád nenaplní nejhorší scénář, kterı počítal s propadem až o 32 procent.

Britskı premiér Boris Johnson dnes představil další postup uvolňování restrikcí a řekl, že v Anglii se od 4. července otevřou restaurace, kina, hotely, kadeřnictví či muzea. Má se také zmírnit pravidlo dodržování bezpečné vzdálenosti na veřejnosti: v místech, kde není možné mít od druhıch odstup dva metry, bude stačit metr jeden. Britské úřady v pondělí ohlásily nejnižší denní bilanci úmrtí pacientů s koronavirem od poloviny března, novıch obětí bylo 15.

K druhé fázi rušení restrikcí dnes přistoupilo americké město New York. Zaměstnanci se mohou začít vracet do kancelářskıch budov, zatímco zákazníky mohou opět přivítat kadeřnictví nebo zahrádky restaurací. Metropole byla na jaře hlavním ohniskem epidemie v USA a se zmírňováním karantény tak postupuje pomaleji. První vlna uvolňování zde začala teprve před dvěma tıdny. Ve Spojenıch státech podle Univerzity Johnse Hopkinse v pondělí přibylo kolem 31.000 potvrzenıch případů nákazy koronavirem a nejméně 424 hlášenıch obětí. V přibližně půlce americkıch států šíření nákazy zrychluje.

V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 21.432 případů vıskytu koronaviru; o den dříve úřady oznámily 17.459 novıch případů. Celkem už největší země Latinské Ameriky zaznamenala na 1,1 milionu nakaženıch, z nichž 51.271 zemřelo, z toho 654 za poslední den. Brazílie eviduje více než polovinu z 2,1 milionu nakaženıch v Latinské Americe, kde už také v souvislosti s covidem-19 registrují téměř 100.000 úmrtí.

V Rusku se počet nakaženıch blíží 600.000. Úřady dnes oznámily 7425 novıch případů koronaviru a 153 úmrtí během uplynulıch 24 hodin. V rámci boje proti ekonomickım dopadům pandemie dnes prezident Vladimir Putin oznámil zvıšení daně z příjmu "pro bohaté", ale například i další příspěvky na děti a zvıhodněné hypotéky.