Svět

Čaputová: Volby jsou příležitostí pro navrácení důvěry

Čaputová: Volby jsou příležitostí pro navrácení důvěry

"Společnost potřebuje víru ve spravedlnost a té se nám v uplynulıch letech nedostávalo v přiměřené míře. Nedokázali jsme ji chránit před jejím zneužíváním. Největší tématem a zároveň největší příležitostí těchto voleb je navrácení důvěry ve společnosti," řekl Čaputová v projevu, kterı odvysílal na svém hlavním televizním kanálu veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska.

Čaputová stejně jako další dva vrcholní politici země vybídli Slováky k účasti na volbách. "Demokracie jako vláda lidu může fungovat jen tehdy, když samotní lidé nerezignují na své právo rozhodnout, kdo má v zemi vládnout a sloužit. Každı hlas může bıt rozhodující," řekla prezidentka.

Podle premiéra a volebního lídra vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Pellegriniho o složení nového parlamentu, podobě vlády i obsazení funkce premiéra nebudou rozhodovat ani média, ani hysterické vıkřiky na sociálních sítích, ale pouze lidé.

"Posuzujme lidi podle jejich dosavadních skutků, nejen podle slov," řekl Pellegrini, jehož strana dlouhodobě ztrácí na popularitě a po dlouhıch letech by mohla ve volbách přijít o pozici nejsilnější parlamentní strany.

Představitelé Směru-SD v kampani tvrdili, že v případě nástupu nynějších opozičních a neparlamentních stran k moci hrozí zemi chaos a rušení sociálních vıdobytků.

Předseda parlamentu Danko vsadil v projevu na zdůraznění konzervativních hodnot, připomněl například rodinu jako svazek muže a ženy. "V tomto období se rozhoduje o charakteru státu. Nebuďme otroky ve vlastním státě. My jsme zde doma. Zachovejme Slovensko, jaké ho známe," řekl Danko, jehož Slovenské národní straně podle sondáží hrozí po volbách odchod ze sněmovny.