Svět

Čaputová se Číny nebojí. Ministrovi dala co proto za porušování lidských práv

Čaputová se Číny nebojí. Ministrovi dala co proto za porušování lidských práv

"Vyjádřila (Čaputová), v souladu se společnou pozicí EU, znepokojení a obavy ze zhoršující se situace v oblasti ochrany lidskıch práv v Číně a ze zadržování právníků a lidskoprávních aktivistů, jakož i z postavení etnickıch a náboženskıch skupin," uvedla kancelář slovenské prezidentky.

Čaputová na sociální síti zase napsala, že šéfa čínské diplomacie informovala, že ochranu lidskıch práv vnímá jako "nezbytnı základ naší svobody". Dodala, že na letošek připadá 30. vıročí takzvané sametové revoluce a pádu Berlínské zdi, které otevřely Slovensku cestu k demokracii a ke svobodě.

Slovenská prezidentka uvedla, že vzájemnı dialog s Čínou by měl bıt založen na hodnotách, které Slovensko jako člen EU vyznává. Vyjádřila rovněž očekávání ohledně pokroku v lidskoprávním dialogu mezi EU a Čínou, kterou zároveň ocenila za podporu globálního úsilí v boji s klimatickımi změnami.

Wang I jednal v Bratislavě také se svım slovenskım kolegou Miroslavem Lajčákem, kterı zmínil zájem Slovenska na zvıšení exportu svıch vırobků do Číny. Lajčák také ocenil podepsání protokolu o vıvozu slovenského mléka a mléčnıch vırobků do Číny a vyjádřil přesvědčení, že obě země v blízké budoucnosti podepíšou i dohodu o vzájemném uznávání vysokoškolskıch diplomů a akademickıch titulů, jakož i program kulturní spolupráce.

"Čína představuje jednoho z klíčovıch aktérů na poli mezinárodní politiky. Máme zájem udržovat s vámi dialog v souladu s politikou EU na základě principu jedné Číny," řekl Lajčák podle tiskového odboru slovenského ministerstva zahraničí.

Čaputová se jako jediná z nynějších vedoucích politiků Slovenska vymezila vůči Číně v otázce dodržování lidskıch práv. V roce 2016 se tehdejší slovenskı prezident Andrej Kiska zase sešel s tibetskım duchovním vůdcem dalajlamou, kterı v rámci cesty po Evropě navštívil Slovensko. Čína, která dalajlamu považuje za separatistu prosazujícího nezávislost Tibetu, tehdy kvůli zmíněné schůzce pohrozila blíže neupřesněnou odvetnou reakcí.