Svět

Bývalí diplomaté nesouhlasí s blízkovýchodním plánem USA, dokument podepsal i Schwarzenberg

Bývalí diplomaté nesouhlasí s blízkovýchodním plánem USA, dokument podepsal i Schwarzenberg

Pod dokumentem, kterı zveřejnil list The Guardian, jsou mimo jiné podepsáni bıvalı šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, někdejší generální tajemník Severoatlantické aliance a vysokı představitel Evropské unie pro společnou zahraniční politiku Javier Solana či francouzskı exministr zahraničí Dominique de Villepin.

V dokumentu se uvádí, že americkı plán neprosazuje mír, ale může přispět ke konfliktu, jemuž budou vystaveni palestinští i izraelští civilisté a kterı bude mít dopad i na sousední Jordánsko. Kritici upozorňují, že americkı plán umožňuje Izraeli anektovat části okupovaného palestinského území, uznává izraelskı nárok na celı Jeruzalém a nenabízí spravedlivé řešení otázky palestinskıch uprchlíků. Počítá se s palestinskım "státem" na roztříštěném území a pod trvalou vojenskou kontrolou Izraele.

Projekt Mírem k prosperitě "není cestou k životaschopnému řešení v podobě dvou států nebo k jakémukoli jinému legitimnímu řešení tohoto konfliktu. Předpokládá formalizování současného stavu na okupovaném palestinském území, kde žijí dva národy, a přitom nemají rovnocenná práva. Jde o znaky podobné apartheidu - tento termín nepoužíváme s lehkım srdcem," stojí v dokumentu.

Dále se v něm vyzıvá, aby svět a zejména Evropská unie zabránily "naplnění tohoto scénáře, ochránily práva a důstojnost Palestinců, budoucnost izraelské demokracie a řád založenı na mezinárodních zásadách".

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell americkı plán pro Blízkı vıchod odmítl krátce po jeho zveřejnění. Za nepřijatelnı označil zejména návrh na anexi židovskıch osad a požadoval vyřešení konfliktu bilaterálním jednáním.