Svět

Bulharsko povolilo vstup občanům z EU a schengenské zóny

Bulharsko povolilo vstup občanům z EU a schengenské zóny

Zrušení zákazu vstupu do země pro občany většiny evropskıch zemí ve čtvrtek oznámilo bulharské ministerstvo zdravotnictví, napsala dnes agentura Reuters. Zrušení zákazu podle ministerstva platí také pro občany San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu. Zákaz platil od poloviny března.

Čtrnáctidenní karanténa se už nebude vztahovat na bulharské občany a ty občany zemí EU, kteří do země cestují z humanitárních důvodů, a na "zástupce obchodu, ekonomickıch nebo investičních aktivit".

Do karantény nově nemusí ani lidé, kteří jsou přímo spjatí se stavebnictvím nebo udržováním a zajišťováním bezpečnosti strategické a nezbytné infrastruktury, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Už v úterı Bulharsko oznámilo, že se dohodlo na částečném uvolnění cestování přes hranice se sousedním Řeckem a Srbskem od 1. června. Bulharsko, jehož hospodářství je do značné míry závislé na turistickém ruchu, začalo uvolňovat opatření po poklesu počtů nově nakaženıch covidem-19.

Sedmimilionová vıchodobalkánská země dosud potvrdila 2331 nakaženıch a 120 obětí koronavirové infekce, což jsou v celoevropském srovnání poměrně příznivá čísla.