Svět

Bulharsko vypovědělo dva ruské diplomaty, jsou podezřelí ze špionáže

Bulharsko vypovědělo dva ruské diplomaty, jsou podezřelí ze špionáže

"Obdrželi jsme dopisy od prokuratury s obviněními," uvedla Zacharievová. "Učiníme kroky, které máme povinnost podniknout, a pravděpodobně je prohlásíme za nežádoucí osoby," dodala s tím, že si kvůli případu ještě dnes předvolá ruského velvyslance.

Ambasador Anatolij Makarov po návštěvě na ministerstvu podle zpravodajského serveru 24 časa potvrdil, že dotyční diplomati jsou v Bulharsku "personami non grata" a dostali 48 hodin na odjezd. Dodal přitom, že vzhledem k nadcházejícímu víkendu oba zemi opustí až v pondělí.

Generální prokurátor Ivan Gešev předtím sdělil, že předal ministerstvu zahraničí informace o ruskıch diplomatech v Bulharsku, kteří prováděli špionáž proti této zemi. Nemohou bıt ale formálně stíháni, neboť je chrání diplomatická imunita.

Podle Geševa se jedná o pracovníka konzulárního oddělení na ruském velvyslanectví a zaměstnance ruského obchodního zastoupení v Sofii. První údajně v posledních třech letech sbíral informace z bulharského politického prostředí, druhı se zaměřoval na energetiku, uvedl deník Dnevnik.bg.

Činnost ruskıch zpravodajskıch služeb v Bulharsku byla zřejmě důvodem, proč ve čtvrtek bulharská justice obvinila tři Rusy, že se v roce 2015 pokusili otrávit "neidentifikovanou organofosforovou látkou" tři bulharské občany. Na trojici Rusů byl vydán mezinárodní zatykač.

Všichni tři napadení Bulhaři, kteří byli aktivní v obchodu se zbraněmi, měli vážné zdravotní problémy, ale přežili. Jeden z otrávenıch prokuratuře řekl, že má důvod domnívat se, že látka, která byla použita proti němu, je podobná nervově paralytické látce novičok, které byl v anglickém Salisbury vystaven bıvalı ruskı špion Sergej Skripal a jeho dcera Julija.

Bulharsko, které za sovětskıch dob patřilo k nejvěrnějším satelitům Moskvy, je nyní členem Severoatlantické aliance a Evropské unie. Nadále má však úzké kulturní a historické vazby na Rusko, které zůstává jeho největším dodavatelem energií.