Svět

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

Bidenova administrativa vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby propustil Navalného a s ním i více než 3700 demonstrantů, které policie zatkla při víkendovıch akcích na podporu opozičníka ve více než 120 ruskıch městech.

Navalnyj se vrátil do Ruska minulou neděli po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy látkou novičok, z níž viní ruskou tajnou službu a prezidenta Putina. Kreml obvinění odmítá. Policie Navalného po příletu zatkla a soud jej v pondělí poslal na 30 dní do vazby, kde čeká na verdikt, zda půjde do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Psakiová se dnes vyjádřila také k postoji Bidenovy administrativy k Číně. "Začneme trpělivım přístupem," řekla mluvčí. "To znamená, že budeme konzultovat s našimi spojenci. Budeme konzultovat s demokraty a republikány a necháme doběhnout proces mezi jednotlivımi úřady, abychom posoudili, jak bychom měli v našich vztazích (s Čínu) postupovat," dodala.

Exprezident Donald Trump zastával vůči Pekingu tvrdı postoj, jehož projevem byla také řada kroků v posledních tıdnech jeho mandátu, které Čína tvrdě odsoudila. Biden již dříve naznačil, že tento směr nehodlá zásadně měnit.

To do značné míry potvrdil minulı tıden při slyšení v Senátu i kandidát na ministra zahraničí Antony Blinken, kterı řekl, že Trumpův přístup k Číně sdílí. Vyjádřil však nesouhlas s jeho strategií, která by se podle něj měla daleko více soustředit na mezinárodní spolupráci.