Svět

Bude v Zálivu válka? Írán ukázal raketový systém Bávar 373, může konkurovat Rusům

Bude v Zálivu válka? Írán ukázal raketový systém Bávar 373, může konkurovat Rusům

Ministr obrany Amír Chátamí, jehož citovala íránská státní televize, řekl, že s tímto "systémem protivzdušní obrany dlouhého dosahu Írán dokáže zjistit cíle a letadla na vzdálenost větší než 300 kilometrů, zaměřit je ve vzdálenosti 250 kilometrů a zničit ve vzdálenosti 200 kilometrů". Systém byl představen u příležitosti dne národní obrany.

zdroj: YouTube

Podle agentury Reuters vyvíjí Írán vlastní zbraně, protože je vystaven zbrojnímu embargu, které mu neumožňuje zbrojní dovoz. Ačkoli často kapacitu svıch zbraní zveličuje, jeho balistickı program přispěl k loňskému rozhodnutí USA odstoupit od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Ta se balistické vızbroje netıká a omezuje se pouze na zákaz vıvoje raket schopnıch nést jaderné hlavice.

Íránskı prezident Hasan Rúhání u příležitosti dnešního dne národní obrany v televizi znovu vyloučil možnost zahájit s USA jednání, jak si přeje Washington. "Když naši nepřátelé nepřijímají logiku, nemůžeme logicky reagovat ani my," řekl.

Po odstoupení USA od jaderné dohody a obnově americkıch sankcí proti Íránu následovalo několik bezpečnostních incidentů v Perském zálivu, kudy vede trasa ropného vıvozu. Íránskı ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes řekl, že Írán nehodlá zahájit v Perském záliv válku, ale bude se bránit. "Bude v Zálivu válka? Mohu říci, že my ji nezačneme, ale budeme se bránit," prohlásil v norském institutu pro mezinárodní záležitosti.