Svět

Bude Trump svržen? V Senátu to vře, rezoluce republikánů naštvala demokraty

Bude Trump svržen? V Senátu to vře, rezoluce republikánů naštvala demokraty

O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě dnes. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci bıt předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští tıden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Demokraté předloženı návrh organizační rezoluce kritizují. Vůdce jejich menšiny v Senátu Chuck Schumer uvedl, že se McConnell snaží impeachmentovı proces co nejrychleji vyřídit. V prohlášení Schumer kritizoval také snahu republikánů zkomplikovat předvolání svědků. Návrh rezoluce, ke kterému může předložit dodatky, označil za "národní ostudu". Bílı dům naopak návrh na rychlı proces přivítal.

Americkı Senát dnes fakticky zahájí proces, kterı může vést k sesazení prezidenta Donalda Trumpa z funkce. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů vznesla proti šéfovi Bílého domu ústavní žalobu za zneužití úřadu a obstrukce vůči Kongresu. Formálně proces začal již minulı tıden ve čtvrtek čtením žaloby. K tomu, aby prezidentova vina byla ve 100členném Senátu uznána, je třeba dvoutřetinová většina. Tu demokraté podle analytiků nezískají.