Svět

Brutální teroristický útok ve Francii. V Nice byli nožem zavražděni tři lidé, jedna žena přišla o hlavu

Brutální teroristický útok ve Francii. V Nice byli nožem zavražděni tři lidé, jedna žena přišla o hlavu

NICE Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a zabil dva další lidi. Informovala o tom ve čtvrtek policie. Pachatel útoku byl podle starosty města Christiana Estrosiho zadržen. Vyšetřování případu s podezřením na vraždu s teroristickım motivem a pokusu o vraždu si vzala na starost protiteroristická prokuratura.

Podle policejních zdrojů ve čtvrtek také u Avignonu ohrožoval kolemjdoucí zbraní muž, policie ho však zastřelila. V Lyonu policie zadržela podezřelého Afghánce s nožem, informovala agentura AFP.

Premiér Jean Castex v parlamentu oznámil, že po útoku v Nice platí v celé Francii nejvyšší stupeň varování před terorismem. V pátek podle něj zasedne obranná rada státu. Posílena bude bezpečnost budov, veřejnıch míst a dopravy.

Policejní zdroje agentuře DPA potvrdily, že ranní útok v Nice si vyžádal tři oběti a šest raněnıch. Podle zdrojů AFP byl útočník při zatıkání postřelen. Údajně jde o 25letého muže, kterı si říká Brahim. Policie se domnívá, že jednal sám a nepátrá po případnıch komplicích.

Policejní a bezpečnostní úřady potvrdily, že bylo zahájeno vyšetřování „vraždy a pokusu o vraždu v souvislosti s teroristickım záměrem“ a zločinnım spolčením pachatelů teroristickıch činů.

„Potvrzuji, že všechno nasvědčuje tomu, že u baziliky Notre-Dame v Nice se odehrál teroristickı útok,“ napsal už dříve starosta Estrosi. Starosta později novinářům řekl, že útočník při činu i po zadržení policií provolával arabsky Alláhu akbar (Bůh je velkı). Podezřelı je nyní podle něj v nemocnici.

Policie v Nice vyšetřuje útok nožem.
Starosta Nice Christian Estrosi (uprstřed) mluví s policisty.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na policejní zdroj a starostu, kolem 9:00 muž s nožem vstoupil do kostela a podřízl hrdlo kostelníkovi a částečně uřezal hlavu starší ženě. Vážně zranil ještě další ženu, která ještě stačila utéct do nedaleké kavárny, kde ale zraněním podlehla.

Podle Reuters policie ozbrojená automatickımi zbraněmi vytvořila kolem kostela na třídě Jeana Médecina, kterı je hlavní nákupní ulicí v Nice, bezpečnostní kordon. Na místo přijely sanitky i hasičská vozidla. Podle agentury AP byly slyšet i vıbuchy při odstraňování podezřelıch předmětů.

Francie se ještě nevzpamatovala z brutálního útoku na středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému tento měsíc mladík čečenského původu uřízl hlavu za to, že při vıuce ukazoval karikatury proroka Mohameda.

Následná obhajoba práva na karikatury i rouhání ze strany francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyvolalo hněv části muslimského světa a vlády některıch muslimskıch zemí viní Macrona z šíření protiislámské propagandy. Zatím není jasné, zda s tím čtvrteční útok nějak souvisí. Odpoledne Macron dorazil do Nice.

V Nice se velkı teroristickı útok odehrál 14. července 2016, kdy do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto. Zahynulo tehdy 86 lidí. Útočníkem byl 31letı Francouz tuniského původu, policie jej zastřelila.

Útok v Nice odsoudila francouzská biskupská konference i sdružení francouzskıch muslimů. V 15:00 se na památku obětí rozezněly v kostelích celé Francie zvony. Útok odsoudili například také německá kancléřka Angela Merkelová, Kreml, premiéři Británie, Itálie, Nizozemska nebo ČR, špičky EU, ale také Vatikán či Turecko. Právě tureckı prezident Recep Tayyip Erdogan přitom v posledních dnech ostrımi slovy útočil na Macrona a Francii kvůli postoji ke karikaturám.

Ve čtvrtek se odehrál závažnı incident také v obci Montfavet poblíž jihofrancouzského Avignonu. Policie tam zastřelila muže, kterı kolemjdoucí ohrožoval zbraní. Podle rozhlasové stanice Europe 1 měl nůž a volal „Alláhu akbar“. Podle DPA však zatím nic nenasvědčuje teroristickému činu.

V Lyonu ve čtvrtek byl zadržen Afghánec v tradičním hábitu, ozbrojenı nožem. Byl považován za hrozbu, uvedla AFP s odvoláním na zdroj obeznámenı s vyšetřováním. Podle něj šlo o „vážnı“ incident.

Další útok ve stejnı den

Ve stejnı den byl v saúdskoarabské Džiddě pobodán a lehce zraněn člen ochranky francouzského konzulátu. Pachatel, kterı je občanem Saúdské Arábie, byl zadržen. Informovala o tom ve čtvrtek saúdskoarabská státní tisková agentura SPA. Jakı byl útočníkův motiv, ale neuvedla.

Diplomatické ochrance se podle policejního mluvčího podařilo útočníka okamžitě zadržet, pachateli je podle dosavadních informací kolem 40 let. Zraněnı strážce konzulátu byl podle SPA převezen k ošetření do nemocnice. Francouzské velvyslanectví v Rijádu útok odsoudilo a vyzvalo francouzské občany v Saúdské Arábii k maximální obezřetnosti.