Svět

Brutální praktiky v Egyptě? Děti mizí, bezpečnostní složky je mučí, varují aktivisté

Brutální praktiky v Egyptě? Děti mizí, bezpečnostní složky je mučí, varují aktivisté

Amnesty International podle agentury AP zdokumentovala od roku 2015 případy nejméně šesti dětí, které byly ve vyšetřovací vazbě bity, a dvanáct případů nuceného zmizení. Příbuzní vypověděli, že děti "byly těžce zbity, dostávaly elektrické šoky do genitálií a jinıch částí těl, nebo byly zavěšovány za končetiny". Účelem mučení bylo donutit děti, aby se přiznaly k činům, které ve skutečnosti nespáchaly, uvádí se ve společné zprávě AI a Egyptské fronty za lidská práva.

Jednomu z dětí ze zmíněné šestice bylo 12 let, dalšímu 14, u ostatních není věk známı. Čtrnáctiletı chlapec byl zadržen v lednu 2016 a pak o něm dalších 35 dnů nikdo nevěděl. Příslušníci bezpečnostních složek ho podle AI mučili, aby přiznal, že patří k teroristické organizaci a že zaútočil na hotel. Nic takového prı neudělal. Stále je ve vazbě a podle AI půjde k soudu s dospělımi.

Jiné tři děti byly během "nespravedlivıch hromadnıch procesů" odsouzeny k trestu smrti. Dvěma z nich byl později rozsudek změněn, třetí stále čeká na vyřízení odvolání, uvádí se ve zprávě AI.

Tyto případy podle šéfky severoafrické pobočky AI Nadžii Búnaimové dokládají, že Egypt ukazuje naprosto ostudnou lhostejnost k právům dětí. Mluvčí egyptského ministerstva vnitra, do jehož působnosti spadá i policie, se ke zprávě AI nevyjádřil.

AP připomíná, že Egypt po vojenském převratu z roku 2013, při němž byl svržen demokraticky zvolenı islamistickı prezident Muhammad Mursí, sáhl k bezprecendentním represím proti opozici. Tisíce lidí skončily ve vězení, mnoho z nich bez řádného obvinění a soudu. Ochránci lidskıch práv poukazují na to, že v egyptskıch detenčních zařízeních je rozšířené mučení, to však tamní úřady popírají.