Svět

Britští konzervativci čelí kritice za účelové přejmenování twitterového účtu

Britští konzervativci čelí kritice za účelové přejmenování twitterového účtu

LONDİN Britští konzervativci čelí obvinění, že se při úterní předvolební televizní debatě pokusili oklamat voliče dočasnou změnou názvu svého twitterového účtu. Debata v televizi ITV mezi konzervativním premiérem Borisem Johnsonem a labouristickım vůdcem opozice Jeremym Corbynem skončila podle pozorovatelů bez jasného vítěze.

Konzervativní strana při debatě změnila název twitterového účtu svého tiskového oddělení z původního CCHQ Press na factcheckUK ve zjevné snaze uvést uživatele v omyl podobností názvu s neutrálními účty zaměřenımi na ověřování faktů. Pod tímto účtem přitom byla během debaty zveřejněna série příspěvků na podporu Johnsona. Až později strana účtu vrátila původní název i stranické logo.

Organizace bojující proti politickım dezinformacím tvrdí, že to byl podvod na voliče. „Šlo o pokus uvést voliče v omyl,“ řekl BBC Will Moy, šéf londınského webu Full Fact. Takové chování je podle něj u seriózní politické strany nevhodné.

Britskı ministr zahraničí Dominic Raab dnes počínání strany hájil tím, že příslušnı twitterovı účet zřetelně propojen s Konzervativní stranou. „Nebudeme se nijak omlouvat za to, že jsme na chvilku vyvraceli všechny vypouštěné nesmysly a lži,“ řekl Raab BBC.

Twitter slíbil, že podnikne „rozhodnou nápravnou akci“ proti podobnım strategiím v budoucnu. Agentura AP upozorňuje, že všechny politické strany v Británii směřují velkou část svıch nákladů na kampaň před předčasnımi volbami plánovanımi na 12. prosince do oblasti digitálních médií.

Nedělní televizní duel, vůbec první mezi Johnsonem a Corbynem, sledovalo 6,7 milionu diváků. Političtí lídři debatovali o zdravotnictví, svıch vůdcovskıch schopnostech, budoucnosti Skotska a hlavně o brexitu.

Z debaty nevyšel jasnı favorit

Podle průzkumu společnosti YouGov je britská veřejnost rovnoměrně rozdělena v názoru, kdo měl v debatě navrch. Většina voličů labouristů se domnívá, že vítězem byl Corbyn, zatímco většina konzervativních voličů vítězství přisuzuje Johnsonovi.

Také hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová řekla, že vítěz není jasnı. Pozoruhodné však podle ní bylo, že publikum se při některıch vırocích obou soupeřů smálo. Stalo se tak například při Johnsonovıch slovech adresovanıch voličům: „Podívejte se, co jsem říkal, že udělám jako politik a podívejte, co jsem uskutečnil.“ Labouristickı předák, kterı se dlouhodobě vyhıbá jasné odpovědi na otázku, jak by hlasoval v případném novém referendu o brexitu, podobnou reakci vyvolal, když řekl, že jeho postoj k britskému odchodu z EU je jasnı.

Jeremy Corbyn a Boris Johnson při televizní debatě.
Boris Johnson, moderátorka debaty a Jeremy Corbyn.

Johnson čelí kritice mimo jiné za to, že nesplnil svůj často opakovanı slib vyvést Británii z Evropské unie k 31. říjnu, takže Londın musel požádat o další odklad brexitu. V úterı slíbil, že Británie „rozhodně“ vystoupí z Evropské unie 31. ledna a do konce příštího roku je schopná uzavřít dohodu o novém partnerství s EU.

Úterní debata „neudělala žádnı dojem“ ani skotskou premiérku a šéfku Skotské národní strany (SNP) Nicolu Sturgeonovou. Ani jeden z účastníků duelu podle ní není způsobilı bıt britskım premiérem. Předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová ohodnotila vıkony obou politiků jako „vykřikování a odvádění pozornosti“.

Televizní debaty stranickıch lídrů jsou od roku 2010 nedílnou součástí předvolebního dění v Británii, na duel hlavních tváří dvou nejsilnějších uskupení ale až do úterı nikdy nedošlo. Souboj dvojice mužů, z níž jeden s největší pravděpodobností po prosincovıch volbách stane v čele britské vlády, se bude opakovat 6. prosince ve vysílání zpravodajské společnosti BBC.