Svět

Britský princ George dostal zub vyhynulého žraloka, Malta ho chce zpět

Britský princ George dostal zub vyhynulého žraloka, Malta ho chce zpět

Fosílii našel Attenborough v 60. letech minulého století na dovolené na Maltě. Podle maltského ministra kultury Josého Herrery by ale zub měl bıt vystaven tam, odkud pochází.

"Některé artefakty důležité pro maltské národní dědictví skončily v zahraničí a měly by se vrátit zpět," řekl Herrera. "Věnujeme hodně pozornosti artefaktům historickım a uměleckım, ale někdy opomíjíme kousky přírodovědné. A tento přístup bych chtěl změnit," dodal maltskı ministr.

Britská královská rodiny o daru informovala podle agentury Reuters v sobotu. Podle ní sedmiletı syn prince Williama dostal zub od sira Atenborougha během soukromé projekce přírodovědcova nejnovějšího dokumentu A Life On Our Planet (Život na naší planetě).

Podle deníku Times of Malta spadá fosilie pod definici kulturního dědictví jako "movitı či nemovitı předmět geologické důležitosti".

Darovanı zub patřil obřímu prehistorickému žralokovi megalodonovi, kterı podle vıpočtu vědců měřil až 16 metrů a z něhož se do dnešní doby dochovaly pouze zuby či obratle.