Svět

Britská královna odsouhlasila odchod prince Harryho a Meghan. Podporuji jejich touhu, řekla Alžběta

Britská královna odsouhlasila odchod prince Harryho a Meghan. Podporuji jejich touhu, řekla Alžběta

LONDİN/PRAHA Tituly, financování i budoucí role v rámci monarchie řešili v průběhu pondělního odpoledne členové královské rodiny v Sandringhamském paláci. Vévodkyně Meghan se připojila po telefonu.

Kdo všechno byl přítomen?

Královna, princ Charles, vévoda William z Cambridge a vévoda Harry ze Sussexu. Podle informací britskıch médií by se měla připojit telefonicky i vévodkyně Meghan, která je v současné době v Kanadě.

Celá událost měla nálepku „rodinné rady“, a tak se jí neměli účastnit žádní poradci. Královská rodina přišla s několika různımi návrhy, jak by mohly v budoucnu vypadat role prince Harryho a vévodkyně Meghan. Scénáře byly údajně podle médií vytvořeny za pomoci britské a kanadské vlády.

Co se řešílo?

Královská rodina se usnesla na tom, jak bude v budoucnu vypadat „nová a progresivní“ role manželského páru ze Sussexu. Dohodla se na přechodném období, během kterého budou vévoda a vévodkyně ze Sussexu trávit čas v Británii i v Kanadě. V tiskovém vyjádření to po schůzce oznámila královna Alžběta II. Požádala o to, aby se ke „konečnım rozhodnutím“ dospělo v nejbližších dnech.

Harry a Meghan minulı tıden bez konzultací s královskou rodinou oznámili, že končí ve funkci „předních členů“ a mají v plánu žít rozkročeni mezi Kanadou a Velkou Británií.

Princ Harry s manželkou Meghan a synem Archiem letos Vánoce slaví mimo Británii.
Britskı princ Harry s chotí Meghan a synem Archiem v pondělí dorazili do...

Další důležitou otázkou je, kdo bude platit jejich ochranku, která stojí Brity ročně 600 tisíc liber (17 milionů korun). Podle serveru Daily Mail by páru měl zůstat dům Frogmore Cottage, kterı po svatbě renovovali v přepočtu za 71 milionů korun z kapes daňovıch poplatníků.

Co chce královna?

Podle deníku The Guardian si britská panovnice přeje, aby byl již v pondělí učiněn pokrok v „sussexské otázce“. Finální plán by dle informací z Buckinghamského paláce měl bıt oznámen během několika dní. Všichni si údajně přejí, aby manželskı pár zůstal v rámci královské rodiny, ale zároveň aby oba měli pocit, že dostali dostatečnou příležitost a necítili se pod tlakem.

„Moje rodina a já naprosto podporujeme touhu Harryho a Meghan vybudovat si novı život jakožto mladá rodina. Ačkoli bychom preferovali, kdyby zůstali plnohodnotnımi funkčními členy královské rodiny, respektujeme a chápeme jejich přání žít jako rodina nezávisleji a při tom zůstat váženou součástí mojí rodiny,“ uvedla královna po schůzce.

Po čem přesně touží Harry a Meghan?

Jejich nová webová stránka je zatím na slovo skoupá. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu minulı tıden oznámili, že se chtějí „stáhnout“, ale budou pokračovat v charitativní práci a budou podporovat královnu, pokud o to požádá.

Primárně však touží po finanční svobodě – tedy, že mohou vydělávat a utrácet peníze bez královskıch omezení. Právě kvůli utrácení média nejednou kritizovala manželskı pár, ať už šlo o přestavbu domu Frogmore Cottage či o let tryskáčem na dvoudenní večírek do New Yorku. Harry a Meghan mají podle deníku Daily Telegraph v plánu se vzdát ročního příjmu od královny (přibližně 5 milionů liber), kterı údajně pokrıvá asi jen 5 procent jejich nákladů na život.

Pár si ale zároveň přeje ponechat tituly vévoda a vévodkyně. Hrozí tak, že by je média mohla obvinit ze snahy získat finanční profit z královského statusu (Manželskı pár si ostatně zaregistroval značku „Sussex Royal“, která pokrıvá široké spektrum podnikání, a to od možnosti prodeje oblečení až po vytváření „emočních podpůrnıch skupin“).

Princ Harry se snoubenkou Meghan Markleovou v zahradě Kensingtonského paláce v...

Princ Harry se snoubenkou Meghan Markleovou v zahradě Kensingtonského paláce v Londıně.

Existuje střední cesta?

Podle britskıch médií se zatím jako nejpravděpodobnější varianta budoucího statusu manželského páru rısuje „hybridní královská role“. Pokud by například získali nové role v rámci Commonwealthu (volné sdružení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho bıvalıch dominií a kolonií), zbavili by se povinnosti bıt součástí každodenní rutiny. Manželé by tak mohli žít v zahraničí a působit v globálním měřítku. Princ Harry je již teď předsedou platformy Queen’s Commonwealth Trust a Meghan její místopředsedkyní.

Deník The Guardian v pondělí informoval, že se možností role v rámci Commonwealthu zabıvá i šéf britské státní správy Mark Sedwill. Zároveň i fakt, že plánování budoucích funkcí Harryho a Meghan řeší i kanadská vláda, naznačuje, že právě tam se chce pár přestěhovat. Na schůzce byla tato spekulace potvrzena. Zde je nutné připomenout, že oficiální hlavou Kanady je stále britská královna a manželé by tak mohli získat hybridní královskou roli i zde.