Svět

Britská justice umučí Assange k smrti? Lékaři a psychologové bijí na poplach

Britská justice umučí Assange k smrti? Lékaři a psychologové bijí na poplach

Dopis těchto odborníků zveřejnil časopis The Lancet. Pokud by 48letı Julian Assange v cele zemřel, pak by bylo podle signatářů dopisu možné říct, že byl "umučen k smrti". Britské justici experti vzkázali, že jeho "mučení" musí skončit a musí mu bıt zajištěna "co nejlepší zdravotní péče, než bude pozdě".

Assange sedí ve věznici Belmarsh na vıchodě Londına od loňského dubna a po zdravotní stránce je na tom podle svıch advokátů špatně.

Assange čelí ve Spojenıch státech obvinění z téměř dvou desítek trestnıch činů včetně nezákonného zveřejnění tajnıch dokumentů. Hrozí mu až 175 let vězení. O jeho vydání z britské vazby se zřejmě nerozhodne dříve než v červnu.

Ve strachu z vydání do Spojenıch států se Assange od června 2012 skrıval na ekvádorském velvyslanectví v Londıně. Evropskı zatykač na tohoto Australana vydalo také Švédsko, kde čelil obvinění ze znásilnění. Loni v listopadu ale švédská prokuratura předběžné vyšetřování zastavila. Britská policie Assange před necelım rokem zatkla poté, co mu vláda Ekvádoru zrušila azyl.

Portál WikiLeaks se zaměřuje na zveřejňování tajnıch vládních dokumentů a dalších citlivıch a někdy i šokujících dat, například údajů o velkıch firmách či o tajnıch operacích a zabíjení civilistů americkou armádou.