Svět

Británie zvažuje stažení soudců z Hongkongu. Čína porušuje mezinárodní závazky, řekl Raab

Británie zvažuje stažení soudců z Hongkongu. Čína porušuje mezinárodní závazky, řekl Raab

Bıvalá britská kolonie Hongkong přešla v roce 1997 pod správu Číny, která se přitom v rámci principu "jedné země, dvou systémů" zavázala ponechat Hongkongu řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví. Podle kritiků ale Peking tyto svobody čím dál víc omezuje. V poslední době kritici poukazují především na novı čínskı bezpečnostní zákon, podle nějž mohou bıt občané Hongkongu souzeni v pevninské Číně.

Zákon byl přijat v reakci na masové prodemokratické demonstrace v Hongkongu a definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

"Je to nejznepokojivější období v Hongkongu od jeho předání Číně," prohlásil Raab. "Zahájil jsem konzultace s předsedou nejvyššího soudu lordem Reedem o tom, zda britští soudci mají nadále působit u hongkongského konečného odvolacího soudu," dodal.

Přítomnost zahraničních soudců v Hongkongu je zakotvena v základním zákonu, označovaném jako "miniústava", kterı zaručuje Hongkongu rozsáhlou autonomii, připomíná agentura Reuters. Podle ní jich působí u hongkongského odvolacího soudu nejvyšší instance celkem 13, z toho je devět Britů.

Hongkongská vláda, která je loajální vůči Pekingu, nejnovější britské zprávy odsoudila. Podle ní se jedná o nepodložená obvinění. Rozhořčení vyjádřila i pevninská Čína. "Probuďte se a přestaňte snít starı koloniální sen o vměšování do hongkongskıch záležitostí," uvedl Peking.

Británie již dříve pozastavila platnost extradiční smlouvy s Hongkongem, rozšířila zbrojní embargo uplatňované vůči Číně i na Hongkong a ohlásila nová pravidla, která usnadní lidem z Hongkongu žít ve Spojeném království.