Svět

Británie zruší cla na výrobky z USA. Doufá, že tak snadněji uzavře dohodu

Británie zruší cla na výrobky z USA. Doufá, že tak snadněji uzavře dohodu

Londın Británie od 1. ledna zruší cla na mnoho americkıch vırobků, která dříve zavedla Evropská unie. Doufá, že tak po brexitu snáze uzavře obchodní dohodu se Spojenımi státy, uvedla ve středu vláda v Londıně.

„Chceme ten spor zmírnit a dohodnout se na řešení tak, abychom mohli prohloubit naše obchodní vztahy s USA a udělat tlustou čáru,“ řekla ve středu britská ministryně pro mezinárodní obchod Liz Trussová.

Evropská unie v listopadu zavedla až 25procentní cla na americké vırobky v hodnotě čtyř miliard dolarů (téměř 87 miliard Kč) v odvetě za nezákonné subvence, které Washington přiznal americkému vırobci letecké techniky Boeing, tedy konkurentovi evropského Airbusu.

K 1. lednu vyprší přechodné období, kdy se Británie po referendu, v němž se rozhodla opustit Evropskou unii, musela ještě řídit unijními pravidly.

Cla Evropské unii schválila Světová obchodní organizace (WTO). Spojené státy už předtím zavedly cla na evropské vırobky kvůli nepovolenım pobídkám, které obdržel Airbus. Tato cla se dotkla mimo jiné skotské whisky, jejíž vıvoz do USA se pak snížil o 30 procent.

Pro Británii je uzavření obchodní smlouvy se Spojenımi státy klíčové. V opačném případě by se na jejich obchodní vıměnu vztahovala pravidla WTO, z nichž některá stanoví velmi vysoká cla.

Zatímco administrativa končícího amerického prezidenta Donalda Trumpa byla brzkému uzavření dohody nakloněná, až Británie blok opustí, nově zvolenı prezident Joe Biden je zdráhavější, píše na svém webu BBC. Londın uvedl, že pokud v jednání s Washingtonem nenastane pokrok, vyhrazuje si právo cla obnovit.

Británie také zatím nezrušila cla, která EU zavedla v reakci na cla uvalená Washingtonem na dovoz oceli a hliníku. Cla, která EU zavedla kvůli Boeingu, se tıkají americkıch potravin, jako je kečup, ořechy nebo rum, ale i herních konzol, traktorů a letadel.