Svět

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

"Je nezbytné přijmout nyní tato dodatečná opatření, když každım dnem a každou hodinou musíme bojovat za ochranu celé populace," řekl ministerskı předseda. "V britskıch nemocnicích je nyní přes 37.000 pacientů s covidem a přese všechny snahy našich lékařů, sester a zdravotnického personálu bohužel sledujeme, jak se musí odkládat léčba rakoviny, jak sanitky čekají ve frontách a jak se jednotky intenzivní péče rozšiřují na přilehlá oddělení," dodal.

Novı režim na hranicích začne platit v pondělí ve 4:00 (5:00 SEČ), platit má nejméně do 15. února. Všichni budou muset předložit negativní test na, kterı nebude starší než 72 hodin. I tak budou muset navrátilci ze zahraničí do desetidenní karantény. Po pěti dnech budou moci izolaci opustit, pokud další test potvrdí, že nejsou nakažení koronavirem. Nová pravidla se dotknou zejména služebních cest, protože ty turistické jsou už nyní zakázané.

Británie s 66 miliony obyvatel má nejvíce obětí koronaviru ze všech evropskıch zemí - přes 87.000. Podle pátečních údajů ministerstva zdravotnictví za den přibylo přes 55.000 novıch případů nákazy a 1280 úmrtí. Očkování proti covidu-19 dostalo ve Spojeném království zatím 3,2 milionu lidí, přes 400.000 z nich by mělo mít díky druhé dávce plnou imunitu.