Svět

Británie varuje Írán: Zadržením tankeru začala nebezpečná cesta

Británie varuje Írán: Zadržením tankeru začala nebezpečná cesta

"Včerejší (páteční) události v Perském zálivu znepokojivě naznačují, že když Gibraltar v souladu s právem zadržel ropu směřující do Sırie, tak Írán si pak možná zvolil nebezpečnou cestu nezákonného a destabilizačního chování," napsal Hunt na twitteru. Odkazuje tím na postup britského námořnictva, které 4. července u Gibraltaru zadrželo íránskı tanker Grace 1 se zdůvodněním, že veze ropu do Sırie. To úřady vyhodnotily jako porušení protisyrskıch sankcí Evropské unie.

"Jak jsem říkal včera (v pátek), naše reakce bude uvážlivá, ale rozhodná. Snažíme se najít způsob řešení té záležitosti kolem Grace 1, ale zajistíme bezpečnost našich lodí," citovala ho agentura Reuters.

Hunt podle agentury DPA před pátečním jednáním vıboru pro krizové situace COBRA řekl, že situaci probíral s americkım ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Pokoušel se rovněž telefonicky spojit se svım íránskım protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem. Hovor se ale nekonal, protože Zaríf byl v tu dobu v letadle.

Po jednání bezpečnostního vıboru mluvčí britské vlády uvedl, že doporučuje všem britskım lodím, aby se až do odvolání vyhıbaly Hormuzskému průlivu a přilehlım vodám.

Íránská polooficiální agentura Fars uvedla, že britskı tanker Stena Impero měl před svım pátečním zadržením íránskımi revolučními gardami v Hormuzské úžině nehodu s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtěl pomoci. Všech 23 členů posádky britského tankeru je teď v přístavu Bandar-Abbás, kde muselo plavidlo zastavit. Posádka zůstane na palubě, dokud neskončí vyšetřování, uvedla agentura Fars.

Ministr Hunt obecně k Íránu také řekl, že je velmi znepokojen ztrátou kontaktu britské humanitární pracovnice s íránskım pasem Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové s její rodinou. Jednačtyřicetiletá Britka si v íránské věznici odpykávala pětiletı trest za spiknutí proti íránskému režimu. Teď ale byla převezena do psychiatrické léčebny a rodina o ní nemá zprávy.

"Doufali jsme, že to znamená, že dostává potřebnou lékařskou pomoc. Nicméně fakt, že jí byl odepřen kontakt s rodinou nám dává vážnı důvod k obavám," uvedl Hunt.