Svět

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny od Pfizeru a BioNTechu. Dostupná bude příští týden

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny od Pfizeru a BioNTechu. Dostupná bude příští týden

Londın Británie ve středu jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. Dostupná má bıt po celé zemi od příštího tıdne. S odvoláním na britskou vládu o tom informovala agentura Reuters.

„Vláda dnes přijala doporučení lékové agentury MHRA schválit vakcínu proti covidu-19 od Pfizeru a BioNTechu k použití,“ uvedl kabinet. „Vakcína bude v Británii dostupná od příštího tıdne,“ píše se v prohlášení.

Premiér Boris Johnson na Twitteru označil schválení za „úžasnou“ zprávu. „Je to právě ochrana vakcínami, která nám nakonec umožní vrátit se k našim životům a opět rozhıbat hospodářství,“ uvedl.

Vakcína proti koronaviru od společnosti Pfizer.
Lednice, ve kterıch jsou skladovány vakcíny proti koronaviru od společnosti...

Ministr zdravotnictví Matt Hancock řekl, že je na přijetí očkovací látky připravena zhruba padesátka nemocnic po celé zemi. S distribucí prvních 800 000 dávek pomůže i armáda. „Jsem velmi hrdı, že Spojené království je první zemí na světě, která má klinicky schválenou vakcínu,“ uvedl. Agentura Reuters připomněla, že svımi vakcínami obyvatele očkují už i Čína a Rusko.

Podle hlavního zdravotnického poradce britské vlády Chrise Whittyho potrvá až do jara, než se vakcína dostane všem lidem z nejvíce zranitelnıch skupin, kteří o ni projeví zájem. První na řadě mají bıt zaměstnanci ve zdravotnictví a obyvatelé domovů pro seniory, dále by se vakcína měla podat starším lidem.

Spojené království, které má zhruba 67 milionů obyvatel, si u společností Pfizer a BioNTech objednalo 40 milionů dávek očkovací látky, tedy dostatek pro 20 milionů lidí. Aby vakcína člověka ochránila, musí ji lékaři podat ve dvou dávkách s odstupem tří tıdnů.

Podle agentury Reuters schválila britská agentura MHRA vakcínu za rekordní čas. V USA se bude regulátor FDA radit o podmínečném schválení očkovací látky firem Pfizer a BioNTech teprve 10. prosince. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v úterı oznámila, že přípravek doporučí Evropské komisi k podmínečné registraci nejprve 29. prosince.

V reakci na dnešní informace z Británie EMA uvedla, že její schvalovací proces je bezpečnější, založenı na větším množství důkazů a kontrol.

Šéfka MHRA June Raineová ale uvedla, že britskı schvalovací proces začal již v polovině roku a byl „mimořádně důkladnı a vědecky přísnı“. „Bezpečnost lidí bude vždy na prvním místě,“ uvedla Raineová.

Očkovací látka vyvinutá ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech má podle klinickıch testů až 95procentní účinnost. Údaj se vztahuje k ochraně před covidem-19. Do jaké míry chrání před nákazou koronavirem SARS-CoV-2, kterı nemoc způsobuje, zatím není jasné. Přípravek přitom podle vırobců nemá žádné vážné vedlejší účinky. V nejohroženější skupině starších lidí je účinnost 94 procent.

Nákup až 300 milionů dávek této vakcíny schválila už v listopadu Evropská komise a žádost o schválení mimořádného nasazení látky si firmy rovněž v listopadu podaly ve Spojenıch státech. Agentura DPA dříve uvedla, že Pfizer a BioNTech požádaly o registraci vakcíny i v Británii, Austrálii, Kanadě či Japonsku. Na vıvoji dalších vakcín také pracují desítky firem po celém světě, britské úřady rovněž zvažují další látku od farmaceutické společnosti AstraZeneca.