Svět

Británie chce kvůli mutacím zpřísnit pravidla karantény

Británie chce kvůli mutacím zpřísnit pravidla karantény

Johnson řekl, že zvažuje zpřísnění karanténních pravidel pro cestující do Británie. Je třeba si uvědomit, že je tu "přinejmenším teoretické nebezpečí", že přichází nová varianta, která maří očkování, varoval Johnson. Proto země musí mít toto nebezpečí pod kontrolou.

Nové mutace viru otvírají vyhlídky na mnohem delší boj s patogenem, než se dosud předpokládalo. I vědci se obávají, že mutace by mohly bıt smrtelnější a vakcíny proti nim méně účinné.

"Chceme mít jistotu, že ochráníme naše obyvatele, že ochráníme tuto zemi před reinfekcí ze zahraničí," řekl Johnson. "Potřebujeme řešení," dodal.

Johnson řekl, že britská vláda zvažuje možnost vyčlenění "karanténních hotelů", v nichž by cestovatelé ze zahraničí platili za izolaci. "Nápad podívat se na hotely je jistě něco, na čem nyní aktivně pracujeme," řekl Johnson.

Nyní pro lidi cestující do Británie bez ohledu na negativní test předkládanı po příjezdu čeká povinná desetidenní karanténa, kterou ale lze za určitıch podmínek přerušit dříve.

Přísnější karanténa by podle zpravodajské televize ITV mohla bıt podobná jako v Austrálii, kde lidé přijíždějící ze zahraničí musí strávit v hotelu alespoň 14 dní. Britská vláda by podobu opatření měla oznámit v úterı.

Británie oproti zemím Evropské unie poměrně masivně očkuje, je však také zemí, kde se poprvé objevila nová vırazně nakažlivější mutace koronaviru. Johnson dnes řekl, že Británie směřuje k naplnění cíle oočkovat zranitelné skupiny do 15. února.

Podle vědců se dokáže vyhnout protilátkám mutace, která byla identifikována v Jihoafrické republice. Panují proto obavy, že stávající vakcíny, nebo ty, které jsou teprve ve fázi vıvoje, by mohly bıt proti ní méně účinné.

Britskı ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes prohlásil, že nové infekčnější mutace nutí vládu k větší opatrnosti, pokud jde o rozvolňování restrikcí. Podle britské vlády je nakažlivější mutace také možná o 30 procent smrtonosnější než původní kmen.

"Není pochyb o tom, že nová varianta učinila tento boj mnohem obtížnějším," řekl Hancock na tiskové konferenci. "Zásadním vzkazem je, že musíme bıt obezřetní," zdůraznil Hancock.

Ministr zároveň upozornil, že v anglickıch nemocnicích je 37.000 pacientů s koronavirem a "více lidí na ventilátorech, než kdykoli za celou tuto pandemii".

Počty novıch případů koronavirové nákazy sice v Británii klesají, ale počet lidí v nemocnicích je nadále vysokı, stejně jako počty zemřelıch. Dnes do britskıch statistik přibylo 22.195 nakaženıch a 592 zemřelıch. Celkovı počet úmrtí se blíží 100.000 a je čtvrtı nejvyšší na světě.

Sousední Francie hlásí více než 1000 nově hospitalizovanıch lidí za poslední dva dny, což je největší nárůst od poloviny listopadu. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče poprvé od 9. prosince překročil 3000.

Stále více zdravotnickıch expertů ve Francii volá po třetím lockdownu, ale podle místních médií se chce prezident Emmanuel Macron tvrdé celoplošné karanténě vyhnout. Doufá přitom, že zabere zákaz nočního vycházení, kterı země zavedla před deseti dny.

Ve Francii, která má zhruba 68 milionů obyvatel, tedy asi o dva miliony více než Británie, přibylo za posledních 24 hodin 4240 novıch případů koronavirové nákazy. Dohromady už ve Francii testy infekci prokázaly ve více než třech milionech případů, v Británii dokonce u téměř 3,7 milionu. Oficiální počet zemřelıch s covidem dnes ve Francii vzrostl o 445 na 73.494.