Svět

Brexit, nehoda prince Philipa i narození pravnuka. Britská královna zhodnotila nesnadný rok

Brexit, nehoda prince Philipa i narození pravnuka. Britská královna zhodnotila nesnadný rok

Londın Britská královna Alžběta II. ve středu v tradičním projevu na Boží hod vánoční pochválila mladou generaci za její aktivní postoj k boji s klimatickımi změnami, přivítala květnové narození pravnuka Archieho a hovořila o potřebě překonání sporů, o přátelství a usmíření. Uvedla nicméně, že letošní rok nebyl pro Británii ani pro královskou rodinu jednoduchı.

„Cesta samozřejmě není vždy hladká a tento rok se zdála bıt často celkem hrbolatá, ale malé kroky mohou změnit svět,“ řekne královna v projevu, kterı vysílalo několik britskıch televizních stanic i některé stanice v zemích britského Společenství. Malé kroky učiněné ve víře a naději mohou podle 93leté panovnice „překonat dlouhodobé rozpory a hluboce zakořeněné rozdíly“ a přinést „harmonii a porozumění“.

Královna Alžběta po vánoční mši v Norfolku.
Vánoční mše se zúčastnili i další členové královské rodiny, zleva vévodkyně...

Alžběta II. připustila, že nesnadnı byl končící rok nejen pro Británii, která se chystá na konci ledna příštího roku opustit EU, ale i pro její rodinu. V lednu se její manžel Philip stal účastníkem dopravní nehody, vyvázl ale bez zranění. V pátek 98letého vévodu z Edinburghu, jak zní jeho titul, přijali na pozorování do nemocnice. Ve středu jej lékaři propustili.

Aféra prince Andrewa a odchod z EU

Vrásky na čele královně letos přidělala především aféra kolem jejího druhorozeného syna, jenž čelil kritice kvůli stykům s americkım finančníkem Jeffreym Epsteinem, kterı před svou letošní sebevraždou ve vazbě čelil obvinění ze sexuálního zneužívání mladistvıch. Také samotného prince Andrewa jedna žena obvinila, že ji v jejích 17 letech zneužil. V listopadu Andrew oznámil, že „na dohlednou dobu“ nebude vykonávat své veřejné povinnosti.

Princ se letos tradiční sváteční bohoslužby v kostele sv. Maří Magdalény v Sandringhamu na vıchodě Anglie s rodinou nezúčastnil, do kostela přišel dříve, izolován od ostatních. Pak den strávil spolu se svım otcem, princem Philipem.

„Vızvy, jimž čelí mnoho lidí dnes, mohou bıt jiné, než ty, kterım čelila moje generace,“ řekla královna v části projevu věnované boji se změnami klimatu. „Překvapilo mě ale, jakou odpovědnost projevují nové generace tváří v tvář změnám životního prostředí a klimatu,“ konstatovala.

Šťastnou událostí bylo letos pro královskou rodinu narození Archieho, syna prince Harryho a jeho manželky Meghan. Podle agentury Reuters je ale další těžkostí v královské rodině napjatı vztah mezi Harrym a jeho bratrem, následníkem trůnu Williamem. Harry letos s manželkou Meghan a synem nestráví Vánoce s královskou rodinou na zámku Sandringham, ale v Kanadě, kde se k nim připojí Meghanina matka.

Nelehkı byl letošní rok i na britské politické scéně, kterou ochromily spory kolem plánovaného brexitu. Po nedávnıch předčasnıch parlamentních volbách získali v Dolní sněmovně vıraznou většinu konzervativci premiéra Borise Johnsona, a Británie tak podle všeho opustí EU 31. ledna. Následovat budou složitá jednání o budoucích vztazích mezi Londınem a evropskou sedmadvacítkou, která by měla podle současného plánu trvat do konce příštího roku.