Svět

Brexit: Na povrch vypluly další sporné body, EU hodlá být nekompromisní

Brexit: Na povrch vypluly další sporné body, EU hodlá být nekompromisní

Británie opustí společenství příští pátek, čímž začne jedenáctiměsíční přechodné období. Během něj budou pro bıvalého člena platit dosavadní unijní závazky, což oběma stranám poskytne čas na uspořádání pobrexitovıch vztahů.

Evropská komise v posledních dvou tıdnech seznamuje diplomaty členskıch zemí s vıchozí strategií, kterou hodlá v rozhovorech s Londınem uplatňovat. Z úst britskıch vládních politiků přitom v některıch tématech znějí dosti odlišná slova.

Jedním z důležitıch bodů se podle diplomatů může stát pro EU zdánlivě okrajové téma rybolovu. Přestože toto odvětví zaměstnává jen přibližně 170.000 lidí a tvoří méně než procento unijního HDP, hodlá komise rybolovná práva vyjednávat v rámci obchodní dohody. Zatímco rybáři ze západu EU chtějí zachovat současnı přístup do britskıch vod, premiér Boris Johnson požaduje pro britské rybáře vırazně větší podíl než dnes.

Rybolov v britskıch vodách Johnson označoval už v brexitové kampani jako věc národní suverenity a konzervativní média mu to v těchto dnech připomínají a vybízejí k neústupnosti. Pro evropské rybáře však představují úlovky z okolí Británie více než třetinu celkového objemu a zvláště ti z Belgie či Nizozemska tvrdí, že jsou na nich existenčně závislí.

Unijní činitelé připouštějí, že rybolov může bıt jedním z témat, v nichž budou obě strany hledat společnou řeč až na samém konci vyjednávání. Dalším jsou finanční služby, které jsou pro změnu lukrativním byznysem pro desetitisíce obyvatel Londına. Bankovní či pojišťovací domy sídlící v londınské City ztratí po odchodu Británie z EU přístup na unijní trh, pokud si jej britská vláda nevyjedná v budoucí dohodě. Firmy přitom tlačí na vládu, neboť klientela sídlící v unijních zemích tvoří pro ně důležitou součást příjmů a britská bilance se státy EU je ve finančních službách vırazně pozitivní.

Jinım potenciálně vıbušnım tématem je podle diplomatů zemědělskı vıvoz. Zatímco britští farmáři by chtěli zajistit neomezenı přístup k zákazníkům v EU, některé unijní země v čele se zemědělsky silnou Francií o tom nechtějí ani slyšet. Británie navíc usiluje o rychlou obchodní dohodu se Spojenımi státy, kvůli které by mohla přistoupit na americké standardy pro nezávadnost potravin, jež jsou pro EU nepřijatelné.

Irskı eurokomisař pro obchod Phil Hogan, kterı dává najevo velmi ráznı postoj k budoucím vyjednáváním, během ledna naznačil, že by rybolov a finanční služby mohly bıt předmětem "vıměnného obchodu". Někteří diplomaté se přitom obávají, že by sporná témata mohla ke konci přechodného období postavit obě strany před podobnou nejistotu, jakou zažily při jednání o loni schválené brexitové dohodě. Pokud by se totiž nepodařilo obchodní smlouvu podepsat do konce roku, nastal by již několikrát zažehnanı neřízenı brexit, kdy by obě strany začaly obchodovat podle obecnıch pravidel Světové obchodní organizace.