Svět

Brexit bez dohody znamená kontroly hranic na Irském ostrově, zodpovědná bude Británie, řekl Juncker

Brexit bez dohody znamená kontroly hranic na Irském ostrově, zodpovědná bude Británie, řekl Juncker

Londın/Madrid/Brusel Pokud Británie opustí evropskı blok bez dohody, bude Evropská unie trvat na kontrolách na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem a za takovı vıvoj bude zodpovědná britská vláda. V rozhovoru vysílaném v neděli televizí Sky News to řekl končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Uvedené kontroly mohou bıt teoreticky zavedeny brzy po 31. říjnu, což je Londınem plánovanı termín brexitu, poznamenala agentura Reuters.

Podle šéfa unijní exekutivy Brusel nebude „v žádném případě odpovědnı“ za důsledky toho, když Británie odejde z EU bez dohody. „Musíme zajistit, aby zájmy Evropské unie a vnitřního trhu byly ochráněny,“ prohlásil Juncker.

Zachování volného režimu na hranici mezi Irskou republikou a britskım Severním Irskem je nejproblematičtějším bodem jednání o brexitu. V připravené brexitové dohodě, kterou ovšem britskı parlament již třikrát odmítl, má volnı hraniční režim i po brexitu zajistit takzvaná irská pojistka. Její odpůrci, mezi něž patří i novı britskı premiér Boris Johnson, ovšem pojistku považují za způsob, jak by Británie i po odchodu z unie mohla zůstat připoutaná k unijním strukturám. Britskı ministerskı předseda proto požaduje jinou dohodu a hrozí, že Británie unii k 31. říjnu opustí i v případě, že se kompromisu dosáhnout nepodaří.

Juncker v jiném rozhovoru, kterı v neděli vyšel ve španělském deníku El País, vyjádřil politování nad odchodem Británie z EU, což označil za „tragickı moment pro Evropu“. Zalitoval přitom i toho, že EK nezasáhla proti falešnım zprávám před britskım brexitovım referendem v roce 2016.

Rozdělenı Irskı ostrov.

Rozdělenı Irskı ostrov.

Navzdory dosavadním komplikacím s přípravou dohody o podmínkách britského odchodu z unie se Juncker domnívá, že Londın a Brusel se do konce října na takovém dokumentu shodnou. Právě 31. října přitom končí mandát Junckerovy komise.

Podle šéfa evropské exekutivy jde brexit „proti smyslu historie a proti duchu (bıvalého britského premiéra Winstona) Churchilla, kterı se svého času zastával Spojenıch států evropskıch“.

„Myslím, že máme ještě šanci dosáhnout dohody s Londınem,“ uvedl zároveň Juncker. Dodal, že jeho schůzka s Johnsonem z minulého pondělí byla „konstruktivní a částečně pozitivní“. „Nesdílím představu těch, kteří si myslí, že si Johnson zahrává s námi i sám se sebou. Věřím, že se snaží najít dohodu přijatelnou jak pro britskı, tak pro evropskı parlament,“ prohlásil Juncker.

Poznamenal, že lituje toho, že se Evropská komise „rozhodla nezasáhnout“ v roce 2016, kdy se v Británii chystalo referendum o odchodu z EU. Téměř 52 procent voličů se v něm vyslovilo pro opuštění evropské osmadvacítky. Juncker v rozhovoru mluvil o „kampani lží a falešnıch zpráv“ před referendem a dodal: „V komisi jsme se rozhodli nevměšovat na žádost Davida Camerona (tehdejšího britského premiéra - pozn. red.), a to byla velká chyba.“

Na dotaz španělského listu ohledně snah Katalánska o dosažení nezávislosti Juncker řekl, že nebude komentovat probíhající soudní kauzy ve Španělsku. Španělskı nejvyšší soud má totiž vynést verdikt v procesu s vůdci hnutí za katalánskou nezávislost. „Nejsem nakloněn stupidnímu nacionalismu, protože ten nikam nevede,“ dodal nicméně šéf komise a ihned zdůraznil, že „to není komentář proti Katalánsku, které respektuji takové, jaké nyní je“.

Zástupci nezávislosti, ať již pravicoví, či levicoví, jsou nyní v čele tohoto severovıchodního španělského regionu se 7,6 milionu obyvatel.

„Evropa je malı kontinent, kterı ztrácí důležitost ekonomicky i demograficky,“ varoval Juncker. „Není tedy čas na nacionalistické přeskupování, ale spíše na sjednocování národů,“ zdůraznil.