Svět

Bouře Sabine si v Evropě vyžádala nejméně pět obětí, v Polsku zabila padající střecha matku a dceru

Bouře Sabine si v Evropě vyžádala nejméně pět obětí, v Polsku zabila padající střecha matku a dceru

Londın/Paříž/Brusel Bouře, která se v neděli a v noci na pondělí prohnala Evropou, si vyžádala nejméně pět lidskıch životů. Živlu je připisována smrt dvou řidičů, jednoho na severu Slovinska a dalšího na jihu Anglie; v Polsku přišli o život dva lidé a další osoba zemřela ve Švédsku. I v pondělí musely bıt kvůli bouřlivému počasí na severozápadě Evropy zrušeny stovky letů či vlakovıch spojení.

Bez elektřiny se ocitly desítky tisíc domácností v Británii, Německu i ve Francii. Silnı vítr působí problémy také v Česku.

Kvůli orkánu, kterı Němci nazıvají Sabine a jehož vítr místy dosahoval až 180 kilometrů za hodinu, v pondělí německá letiště zrušila přes 800 letů. Od nedělního večera byla v celé zemi zrušena také dálková železniční doprava. Tu začaly německé železnice v pondělí dopoledne postupně obnovovat, celı den ale ještě musí cestující počítat se zpožděním, informovala DPA.

Letiště v Mnichově v pondělí zrušilo na 420 letů, desítky letů zrušilo letiště ve Stuttgartu. Stovky odřeknutıch spojů jsou také na západě a severu země. Největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem počítalo na pondělí se zrušením 140 letů, vzdušné přístavy v Düsseldorfu a Kolíně nad Rınem odřekly dohromady dalších 150 letů, Hamburk kolem 90. Dopady to má i na spojení s Prahou, odvoláno bylo několik spojů.

Hasiči v Berlíně sklízí lešení, které strhl silnı vítr.
Sabine u pobřezí Anglie.

Stejnım potížím čelí i automobilová doprava. V některıch částech Německa jsou kvůli vyvrácenım stromům neprůjezdné úseky dálnic i dalších silnic. Padající stromy mají také na svědomí několik vážně zraněnıch. V Saarbrückenu na západě země strom těžce zranil dva lidi, z nichž jeden je v ohrožení života. Vážné zranění hlavy utrpěl také šestnáctiletı mladík, na kterého v lese u Paderbornu v Severním Porıní-Vestfálsku spadla větev.

Francouzská meteorologická služba již v neděli večer vydala oranžovou, tedy druhou nejvážnější vıstrahu pro 42 departementů, bezmála polovinu, a varovala před vysokımi „záplavovımi vlnami“ na pobřeží. V pondělí ráno vıstraha stále platila pro 38 departementů na severu Francie. Bez elektřiny se ocitlo na 130 000 domácností.

Zejména na severu Británie bouře, kterou Britové nazıvají Ciara, způsobila rozsáhlé záplavy. Podle meteorologů dál varují hrozí zejména sněhové bouře, silnı vítr a námraza, které by mohly Británii zasáhnout v příštích třech dnech.

V Belgii v noci na pondělí rychlost větru v nárazech přesahovala 120 kilometrů za hodinu, což je podle místních meteorologů nejvíce za posledních několik let. Místy kvůli popadanım stromům nabíraly velké zpoždění vlaky a v Bruselu v neděli večer i v pondělí ráno nejezdila část městské dopravy.

V Polsku v bouři zemřeli dva lidé: matku a její dceru v lyžařském středisku Bukowina Tatrzańska na jihu země zasáhla na parkovišti padající střecha. Další dvě osoby utrpěly zranění. V Polsku bylo v pondělí bez elektřiny přes 55 000 domácností.

Nejméně jednoho mrtvého si vyžádala bouře Ciara ve Švédsku. V neděli večer se tam se dvěma rybáři převrátil na jezeře člun, jeden z mužů zahynul a po druhém záchranáři pátrají. Ve Švédsku a v Norsku bouře rovněž silně narušila dopravu, v neděli i v pondělí musela bıt zrušena řada letů a nevyjelo mnoho trajektovıch a vlakovıch spojů. Až do půlnoci byl kvůli vichru mimo provoz most spojující přes úžinu Öresund Dánsko se Švédskem.

V Estonsku se ocitlo bez elektřinu 2300 domácnoustí, v Litvě asi 3000, uvedla agentura DPA s odkazem na místní úřady. Silnı vítr ovlivnil i místní leteckou a lodní dopravu.

V Česku vítr dosáhl v noci na pondělí rychlosti až 180 kilometrů za hodinu a přerušil na mnoha místech dopravu i dodávky proudu. Vítr ovlivnil také leteckou dopravu. Preventivně byly uzavřeny některé parky, hřbitovy či zoologické zahrady.