Svět

Bolivijský exprezident Morales přiletěl do Mexika, před letadlem hovořil o puči

Bolivijský exprezident Morales přiletěl do Mexika, před letadlem hovořil o puči

Mexiko  Bıvalı bolivijskı prezident Evo Morales v úterı přiletěl do Mexika, které mu udělilo azyl. Na letišti, kam ho s mezipřistáním v Paraguayi dopravil stroj mexického letectva, ho přivítal tamní ministr zahraničí Marcelo Ebrard. Morales odstoupil v neděli po téměř 14 letech v čele Bolívie pod tlakem masovıch demonstrací a v reakci na vızvu armády. Dění ve své zemi v úterı označil za puč.

Po vıstupu z letadla Morales prohlásil, že Mexiko mu zachránilo život a že bude pokračovat v politice, dokud bude žít, napsala agentura Reuters.

Ebrard řekl, že jeho země nabídla Moralesovi azyl z humanitárních důvodů a že jeho život byl v Bolívii v ohrožení. Také mexická vláda podle šéfa diplomacie Moralesovu demisi považuje za následek vojenského puče.

Socialista Morales, první bolivijskı prezident z řad domorodého indiánského obyvatelstva, odstoupil z funkce prezidenta jen tři tıdny po svém sporném znovuzvolení do tohoto úřadu. Prohlásil se za vítěze prvního kola voleb, ačkoliv opozice i mezinárodní pozorovatelé vısledky hlasování zpochybňovali. Jeho odpůrci tvrdili, že jde o volební podvod. Organizace americkıch států (OAS) ve své předběžné zprávě uvedla, že volby provázely manipulace a doporučila jejich anulování.