Svět

‚Bojujte s rakovinou antisemitismu.' Putin, Macron i Babiš se účastnili fóra o holocaustu

‚Bojujte s rakovinou antisemitismu.' Putin, Macron i Babiš se účastnili fóra o holocaustu

JERUZALÉM (od zvláštního zpravodaje LN) V Památníku obětí a hrdinů holokaustu Jad Vašem v Jerusalemě se sešla vzácná společnost mocnıch z celého světa. Ruskı prezident Putin, americkı viceprezident Pence, francouzskı prezident Macron, britskı následník trůnu princ Charles, španělskı král Filip VI a další prezidenti, králové a premiéři. Představitelé celkem 46 zemí se zúčastnili Pátého světového fóra o holocaustu pod heslem „Vzpomínáme na holocaust: Bojujeme proti antisemitismu“.

Akce měla připomenout oběti šoa 75 let po osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi a zároveň varovat před vzestupem antisemitismu ve světě a zvláště v západní Evropě. Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš.

Viceprezident Spojenıch států Mike Pence v památníku holokaustu Jad vašem.
Ruskı prezident Vladimir Putin pronesl řeč po přijetí Benjaminem Netanjahuem a...

Hlavní cíl fóra shrnul ještě před jeho začátkem v projevu na večeři pořádanou izraelskım prezidentem pražskı rodák a přední historik Jehuda Bauer (93): „Antisemitismus je rakovinou, která ničí vaše země a vaše společnosti. Proto s ním musíte bojovat, nikoli kvůli Židům, ale abyste chránili vlastní země,“ řekl přítomnım státníkům.

Putin ve středu pozornosti

Na samotné akci poutal největší pozornost ruskı prezident Putin. Už předem právě kvůli jeho účasti se akci rozhodl bojkotovat polskı prezident Duda. Polsko a Rusko totiž vedou v posledních měsících ostrı spor o roli obou zemí během druhé světové války. Zatímco Poláci připomínají smlouvu Molotov-Ribbentrop mezi nacistickım Německem a Sovětskım svazem, Rusové obviňují Poláky z antisemitismu.

Putin byl v centru pozornosti i včera. Poté, co přiletěl do země ze všech státníků jako poslední, zamířil nejdříve na odhalení osm a půl metru vysokého pomníku připomínajícího blokádu Leningradu. Kvůli tomu se pak zahájení Světového fóra dostalo do skluzu.

S projevy kromě hostitelů izraelského prezidenta Rivlina a premiéra Netanjahua vystoupili zástupci čtyř velmocí, které se zasloužily o porážku nacistického Německa: Ruska, USA, Británie a Francie. Promluvil také prezident Německa Walter Steinmeier.

Putin zdůraznil roli Rudé armády v porážce nacismu a skutečnost, že téměř čtyřicet procent ze zavražděnıch Židů byli sovětskımi občany. „Zaplatili jsme strašnou cenu. Museli jsme objevovat 25 milionů lidí. Toto byla cena za vítězství,“ řekl Putin. Nijak se však nezmínil o Polsku, jak se politici ve Varšavě obávali.

Podle očekávání ve svém vystoupení věnoval americkı viceprezident Pence mimo jiné speciální místo kritice Iránu jako zemi, která upírá právo Izraele na existenci. Se zájmem se očekával i projev Emanuela Macrona kvůli útokům na Židy v jeho zemi. „Antisemitismus je jed pro společnost, ve které se objevuje. Věřím, že vzdělání a historická paměť jsou protijedem,“ řekl Macron.

Za přeživší vystoupil bıvalı vrchní izraelskı rabín Israel Meir Lau. Ten patřil do skupiny židovskıch dětí, které v Buchenwaldu na konci války zachránil Čech Antonín Kalina. Ten za to to dostal titul „spravedlivı mezi národy“.

Předchozí fórum bylo v Praze

Předchozí IV. Světové fórum o holokaustu se konalo v roce 2015 na Pražském hradě pod záštitou prezidenta Miloše Zemana. Iniciátorem obří akce tehdy i nyní je prezident Evropského židovského kongresu ruskı miliardář Vjačeslav Moše Kantor, kterı se netají svımi dobrımi vztahy s ruskım prezidentem Vladimírem Putinem. Ve svém projevu v Jerusalemě nezapomněl pochválit dnešní Rusko za to, že antisemitismus „prakticky vykořenilo“.

Kantorova organizace si klade za cíl přesvědčit evropské státy, aby přijaly speciální legislativu namířenou proti projevům antisemitismu, jež jsou v posledních letech na vzestupu jak v podobě násilnıch trestnıch činů, tak formou verbálních útoků na internetu.

Babiš se setkal s přeživšími

Premiér Andrej Babiš se ještě před začátkem fóra setkal se třemi českımi krajankami, které přežily holokaust (více zde). „Přeživších holokaustu je stále méně. Je proto velmi důležité si neustále připomínat jejich příběhy. Setkání se třemi dámami, které se narodily u nás, bylo velmi dojemné,“ řekl Babiš.

Babiš ve středu absolvoval schůzku s prezidentem Izraele Reuvenem Rivlinem v jeho rezidenci. „Naše země mají zcela nadstandardní vztahy,“ řekl Babiš poté. Vyjádřil politování, že se kvůli vleklé politické krizi v Izraeli nemohlo uskutečnit společné zasedání obou vlád. Českı premiér se sešel i s Yosim Shneckem, vedoucím oddělení kybernetického podnikání a obchodního rozvoje v Israel Electric Corporation, jenž je hlavním vırobcem a dodavatelem elektřiny v Izraeli. Domluvil se s ním na spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Dobré česko-izraelské vztahy potvrdila loni v listopadu Poslanecká sněmovna usnesením, které odsuzuje antisemitismus a odmítá zpochybňování práva Izraele na existenci a obranu. V dokumentu se sněmovna také postavila proti vızvám k bojkotu Izraele.