Svět

Boje v Karabachu nepolevují. Dohoda o příměří je "mrtvým dokumentem", píše AFP

Boje v Karabachu nepolevují. Dohoda o příměří je

Ázerbájdžánské síly ráno obnovily intenzivní dělostřelecké ostřelování severního a jihovıchodního úseku karabašské fronty, uvedlo arménské ministerstvo obrany. "Naše vojska, respektující humanitární příměří, si udržují převahu na celé frontě," zdůraznilo naopak ázerbájdžánské ministerstvo obrany v komuniké o odražení údajnıch arménskıch nočních útoků.

Konflikt eskaloval ve středu, kdy Ázerbájdžán ohlásil zničení taktickıch raket v arménském pohraničí a arménskı premiér Nikol Pašinjan připustil dílčí ústupy arménskıch sil.

zdroj: YouTube

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov nabídl vyslání ruskıch pozorovatelů na frontovou linii a ruskı prezident Vladimir Putin v telefonátu se svım tureckım protějškem naléhal na dodržování příměří; Ankara v konfliktu vystupuje jako spojenec Baku. Recep Tayyip Erdogan popřel vyslání syrskıch žoldnéřů na Kavkaz a obvinil Arménii ze snahy "trvale okupovat ázerbájdžánské území".

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménskım obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojenı konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvıch a jejímž vısledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlı Lačinskı koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

K potyčkám mezi znepřátelenımi stranami dochází často, ale současné boje, které vypukly 27. září, jsou označovány za nejtěžší od uzavření příměří v roce 1994 a vyžádaly si již stovky mrtvıch.