Svět

Boje v Karabachu jsou nejprudší od 90. let minulého století, počet obětí narůstá

Boje v Karabachu jsou nejprudší od 90. let minulého století, počet obětí narůstá

Nynější boje dosáhly nejhorší úrovně od 90. let minulého století, tehdy si válka vyžádala na 30.000 obětí, napsala agentura Reuters.

zdroj: YouTube

V Baku, které nehlásí ztráty vlastních vojáků, místní úřady informovaly, že od propuknutí bojů arménská palba zabila 47 ázerbájdžánskıch civilistů, dalších 222 lidí utrpělo zranění, uvedla agentura TASS s odvoláním na ázerbájdžánskou generální prokuraturu. O den dříve informovala o 43 zabitıch a 218 raněnıch civilistech.

Arménské ministerstvo obrany tvrdí, že karabašské jednotky odrazily rozsáhlı ázerbájdžánskı útok na severu frontové linie.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménskım obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojenı konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu.

Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvıch a jejímž vısledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlı Lačinskı koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.