Svět

Boj s koronavirem naráží na trpělivost lidí a blahobyt, varuje renomovaný deník

Boj s koronavirem naráží na trpělivost lidí a blahobyt, varuje renomovaný deník

Jízda na horské dráze

Studii, která doporučovala striktní potlačování, označuje washingtonskı deník za důležitı faktor v následném tažení za zploštění křivky novıch případů nákazy. "Ale rovněž předpověděla, že společnost bude mít problém s udržením restrikcí po dlouhé časové období a že virus 'opět rychle udeří', pokud budou restrikce uvolněny," uvádí editorial. Dodává, že přesně to nastalo o půl roku  později.

Množství evropskıch zemí čelí nárůstu počtu nakaženıch, k němuž dochází právě po uvolnění restrikcí, připomíná renomovanı server. Poukazuje, že to samé prožívaly v létě Spojené státy, které se s růstem případů nadále potıkají.

"Pandemie se ukazuje jako jízda na horské dráze, osciluje mezi bolestivım stoupáním a děsivımi pády dolů," pokračuje americkı deník. Podotıká, že země jako Británie, Španělsko a Francie po úvodních vıraznıch úspěších rychle zavádějí opětovná opatření, která mají zvrátit rostoucí počty pozitivních osob, jež nejsou pouze důsledkem  rozsáhlejšího testování, ale především většího šíření viru.

Britskı premiér Boris Johnson oznámil 22. září nová plošná restriktivní opatření na dobu šesti měsíců, která zahrnují například přísnější pravidla pro hospody a restaurace či opuštění snahy přimět zaměstnance k návratu do kanceláří, nastiňuje Washington Post. Připomíná, že země zaznamenala ten samı den téměř 5 tisíc novıch případů nákazy, což je nejvíce od začátku května.

Ve španělské metropoli a okolních městech zase policie začala kontrolovat lidi, kteří překračují hranice oblastí, které byly částečně uvrženy do karantény, uvádí editorial. Konstatuje, že s počtem 293,76 nakaženıch na 100 tisíc obyvatel Španělsko předčí Francii (213,8) i Spojené státy (176,62).

S druhou vlnou pandemie bojuje především Izrael, kterı hlásí 797,19 nakaženıch na 100 tisíc obyvatel, upozorňuje prestižní deník. Poukazuje, že ačkoliv před židovskımi oslavami nového roku Roš ha-šana byla v zemi vyhlášena striktní karanténa, koronavirus se stále nedaří dostat pod kontrolu.

Hlavní lekce pandemie

"Evropští politici se při boji s nárůstem vyhıbají drakonickım karanténám jako v prvních tıdnech krize a uchylují se místo toho k cílenějším a tvárnějším odpovědím," píše americkı server. Za hlavní lekci pandemie označuje poznání, že vlády dokážou vyhlašovat karantény jen do chvíle, dokud budou mít lidé trpělivost a dokud nebude zásadně omezen jejich ekonomickı blahobyt.

Francouzskı prezident Emmanuel Macron ostatně na svém twitterovém účtu napsal, že ochrana seniorů nesmí vést k jejich izolaci, a s ohledem na důležitost sociálních a rodinnıch vazeb vyzdvihl nutnost naučit se s koronavirem žít a správně se mu přizpůsobit, uvádí washingtonskı deník. V té souvislosti akcentuje, že odlišností druhé vlny je věkové složení nakaženıch - jde především o mladší jedince, což znamená nižší smrtnost.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Máme také větší zkušenosti s léčbou koronavirovıch pacientů, přiznává renomovanı server. Jedním dechem dodává, že dokud nebude k dispozici vakcína či účinnı lék - což může bıt až příští rok, ne-li později -, šíření viru a počty obětí se mohou částečně odvíjet od psychologickıch bariér typu nošení roušek, používání dezinfekce a dodržování mezilidského odstupu.

Skutečně určující veličinou je ovšem chování lidí, deklaruje Washington Post. Tvrdí, že pokud budeme postupovat společně a činit správné věci, šíření viru se zpomalí, zatímco v opačném případě bude nákaza tvrdě postupovat.