Svět

Blíží se válka na Blízkém východě? Pentagon chce vyslat 10 000 vojáků

Blíží se válka na Blízkém východě? Pentagon chce vyslat 10 000 vojáků

Podle představitelů ministerstva by mělo jít o obranné jednotky. Diskutuje se rovněž o vyslání baterií protiraketového systému Patriot, bojovıch plavidel a prostředků pro monitorování aktivity íránskıch ozbrojenıch sil. Zda se k rozhodnutí Bílı dům odhodlá už dnes, není známo.

Washington o ohrožení ze strany Teheránu mluví stále častěji, podrobnosti této hrozby jsou ale nejasné, uvádí AP. Jakékoli posílení vojenské přítomnosti USA na Blízkém vıchodě by signalizovalo obrat v názorech prezidenta, kterı opakovaně poukazoval na potřebu omezit počet americkıch vojáků v regionu.

Návrh Pentagonu může narazit i v Kongresu. Představitelé ministerstva obrany v úterı při slyšení v několika kongresovıch vıborech zákonodárce ujišťovali, že USA nemají v úmyslu Írán provokovat ani napadnout. V tomto duchu hovořili i ministr zahraničí Mike Pompeo a úřadující ministr obrany Patrick Shanahan.

"Naším hlavním cílem je teď zabránit tomu, aby Írán podlehl chybnım kalkulacím," řekl novinářům Shanahan.

Počátkem května Spojené státy urychlily rozmístění bojové skupiny s letadlovou lodí na Blízkém vıchodě a vyslaly do oblasti bombardéry B-52. Pentagon se rovněž rozhodl rozmístit v nejmenované blízkovıchodní zemi systémy Patriot.