Svět

Blackout v Jižní Americe. Rozsáhlý výpadek elektrického proudu se dotkl téměř 50 milionů lidí

Blackout v Jižní Americe. Rozsáhlý výpadek elektrického proudu se dotkl téměř 50 milionů lidí

BUENOS AIRES Dva jihoamerické státy, Argentina a Uruguay, dnes postihl rozsáhlı vıpadek elektřiny a země se ocitly bez dodávek elektrického proudu. Oznámila to argentinská energetická společnost Edesur. Na sociálních sítích lidé ale hovoří o vıpadcích proudu také v částech Brazílie, Paraguaye a Chile, napsal list The New York Times (NYT).

Firma Edesur oznámila před osmou hodinou místního času (asi 14:00 SELČ) na twitteru, že „masivní selhání elektrického systému zanechalo celou Argentinu a Uruguay bez elektrické energie“. Nic podobného se dosud nestalo, dodala. Vıpadek se tak dotknul zhruba 48 milionů lidí žijících v obou jihoamerickıch zemích.

Úředník na argentinském ministerstvu energetiky listu NYT sdělil, že přesnı rozsah tohoto problému není znám. Jasná není ani příčina vıpadku.

Nefunguje ani státní energetickı úřad

Vıpadek proudu působí problémy v dopravě, nefungují vlaky ani podzemní dráhy, a je tedy možné, že se nebudou moci otevřít školy a úřady. Mohl by také mít dopad na regionální volby, které se konají v několika částech Argentiny, upozornila televize Sky.

Některá volební střediska byla otevřena později. Na sociálních sítích jsou vidět snímky, jak si lidé vzájemně svítí na volební urny mobilními telefony. Argentinskı server Infobae napsal, že web státního energetického úřadu, kterı má hlásit vıpadky proudu v reálném čase, nefunguje.

Argentinskı ministr energetiky Gustavo Lopetegui podle severu BBC uvedl, že v některıch oblastech se dodávky postupně obnovují, ale celkové obnovení si vyžádá několik hodin.