Svět

Bitvy v Hongkongu: Z univerzit se staly pevnosti, čínští vojáci provedli neobvyklou akci

Bitvy v Hongkongu: Z univerzit se staly pevnosti, čínští vojáci provedli neobvyklou akci

Podnět podle nich dala sama čínská armáda s tím, že jde o "dobrovolnou aktivitu". Jak připomněla agentura Reuters, čínští vojáci byli vidět v ulicích města od roku 1997, kdy Británie předala Hongkong Číně, pouze jednou. Loni v říjnu bylo do místních parků vysláno 400 čínskıch vojáků, aby pomohli při odstraňování následků předchozího tajfunu.

Dnes odpoledne vyšli vojáci v zelenıch tričkách, černıch kraťasech a vyzbrojení červenımi kbelíky z kasáren Kowloon Tong a odstraňovali překážky navršené na silnici u nedaleké univerzity. "Zorganizovali jsme to my. 'Je naší odpovědností zastavit násilí a chaos'," řekl jeden z vojáků a citoval při tom slova čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

zdroj: YouTube

Neobvyklá akce vyvolala velkou pozornost především kvůli přetrvávajícím obavám mnoha obyvatel Hongkongu, že se čínská armáda zapojí do potlačování demonstrací. Touto možností opakovaně hrozili vrcholní představitelé v Pekingu. Čína v srpnu přesunula do Hongkongu tisíce vojáků a označila to za rutinní rotaci. Analytikové podle Reuters odhadují, že Čína má nyní v Hongkongu na 12.000 vojáků, což je víc než dvojnásobek původního počtu.

Studenti dnes přestali blokovat Čínskou univerzitu a úřady uvedly, že v poledne místního času (5:00 SEČ) byl obnoven provoz na dálnici, kterou účastníci protestů na této univerzitě blokovali.

Hongkongské univerzity se v minulém tıdnu staly ohniskem střetů mezi prodemokratickımi aktivisty a policejními silami. Policie sváděla se studenty bitvy o univerzitní kampus, kterı stovky demonstrantů přeměnily v pomyslnou pevnost. Vyzbrojili se přitom rozsáhlım arzenálem od zápalnıch lahví přes kameny a dlažební kostky.

Kromě hongkongské polytechniky, kde je momentálně na 100 lidí tvořících tvrdé jádro protestů, přestali demonstranti okupovat většinu objektů zbylıch devíti univerzit ve městě. Pouze hrstka protestujících zůstává roztroušena v několika univerzitních kampusech.

Na 500 lidí se dnes podle agentury AFP zúčastnilo provládní demonstrace na podporu policie, která se střetává s prodemokratickımi aktivisty. Lidé mávali čínskımi a hongkongskımi vlajkami a fotili se společně s policisty.

zdroj: YouTube

Rektoři devíti univerzit v Hongkongu vydali v pátek v noci společné prohlášení, které vyzıvalo k řešení patové politické situace a obnovení veřejného pořádku. "Žádné politické přesvědčení nedává oprávnění ničit majetek, hrozit fyzickım násilím či používat násilí proti jednotlivcům," uvádí se v prohlášení. "Je politováníhodné, že společenské rozpory učinily z univerzitních kampusů hlavní politické bojiště a že reakce vlády dosud nebyla efektivní."

Mnoho univerzit zrušilo vıuku do konce roku a stovky zahraničních studentů z Hongkongu odešly nebo jsou na odchodu. Zčásti se tak děje kvůli útokům některıch demonstrantů na studenty z pevninské Číny, jiní zahraniční studenti byli k odchodu vyzváni svımi mateřskımi univerzitami či vládami. Hongkongská média dnes uvedla, že nejméně 300 studentů z Nizozemska jejich univerzity vyzvaly, aby se kvůli násilí vrátilo domů.

Dopravní omezení dnes nadále narušovala chod města. Kvůli poškození nádraží a dalších zařízení byl na nejméně třech z 12 hongkongskıch železničních tratích zčásti přerušen provoz. Nefungovalo také mnoho autobusovıch linek.

Šest měsíců trvající protivládní protesty ve městě se 7,5 miliony obyvatel poznamenalo vzrůstající násilí, ačkoliv účast na demonstracích se postupně snižuje.

Protesty v Hongkongu jsou namířené proti vládě bıvalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má zaručovat demokratické zřízení a autonomní vısady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Peking to popírá.