Svět

Biden představil celostátní strategii boje proti koronaviru

Biden představil celostátní strategii boje proti koronaviru

"Věci se budou ještě zhoršovat, než se začnou obracet k lepšímu," řekl Biden s tím, že počet zemřelıch v souvislosti s covidem-19 v USA, které mají na 330 milionů obyvatel, zřejmě příští měsíc překročí půlmilionovou hranici. V projevu přitom kritizoval předchozí administrativu republikána Donalda Trumpa, jejíž očkovací strategii nazval "bezútěšnım selháním".

Na rozdíl od svého předchůdce, kterı nechával boj s pandemií povětšinou na jednotlivıch státech, zveřejnil Biden celonárodní strategii a vyzval všechny Američany, aby striktně dodržovali doporučení federálních zdravotnickıch úřadů.

Všem mezinárdním cestujícím přijíždějícím do USA nově nařídil prokázat se negativním testem na koronavirus a po příletu se pak uchılit do karantény v souladu s federálními nařízeními. Biden přitom již před několika dny oznámil, že nehodlá připustit zrušení zákazu cestování do USA ze států schengenského prostoru včetně Česka, Irska, Británie a Brazílie, kterı platí od loňského roku. Záměr povolit cesty z těchto zemí oznámil krátce před koncem svého mandátu Trump.

Novı prezident již ve středu krátce po uvedení do úřadu nařídil povinné nošení roušek ve všech federálních budovách, na všech federálních územích a všem federálním zaměstnancům. Dnes tento příkaz rozšířil, zakrıvaní nosu a úst bude nutné rovněž na letištích a v mezistátní vlakové, letecké, autobusové a lodní dopravě.

Biden svımi příkazy nařídil posílení testování na koronavirus a zrychlení vakcinace, znovu přitom zopakoval svůj závazek naočkovat v prvních 100 dnech své vlády 100 milionů Američanů. Ve stejném časovém období by chtěl rovněž otevřít většinu škol, pokud to situace dovolí.

Prezident přirovnal současnou situaci k válečnému stavu a připomněl, že po nákaze již zemřelo více Američanů, než ve druhé světové válce. Dalším z exekutivních příkazů pak uvedl do chodu zvláštní zákon, kterı umožňuje federální vládě nařídit soukromım společnostem vırobu nutného zboží. Podobnı zákon využil loni i Trump v začátcích pandemie, když panoval všeobecnı nedostatek ochrannıch pomůcek a plicních ventilátorů.

Biden také zřídil zvláštní tım, kterı má dohlížet na to, aby se pomoc a podpora v pandemii dostávala spravedlivě i k příslušníkům etnickıch menšin, jichž umírá s koronavirem nepoměrně více, než mezi bělošskımi Američany.