Svět

Biden obvinil Trumpa, že kapituloval před pandemií covidu

Biden obvinil Trumpa, že kapituloval před pandemií covidu

Meadowsovo vyjádření nebylo podle Bidena přeřeknutím, ale "upřímnım uznáním toho, co bylo zjevně strategií prezidenta Trumpa od začátku krize: mávat bílou vlajkou porážky a doufat, že virus odejde, když jej bude ignorovat".

Podle bıvalého viceprezidenta USA není se současnou hlavou státu překvapením, že "se virus nekontrolovaně šíří zemí a dokonce i po Bílém domě". Nákaza koronavirem se aktuálně potvrdila u šéfa kanceláře viceprezidenta Mikea Pence a "několika dalších členů viceprezidentovy kanceláře". Už dříve se jím infikoval i prezident Trump, jeho manželka Melania a syn Barron.

Personální šéf Bílého domu v rozhovoru se stanicí CNN dnes řekl, že současná administrativa "nebude kontrolovat pandemii". "Budeme kontrolovat skutečnost, že dostaneme vakcínu a léky," uvedl.

K vıvoji pandemie v USA se dnes na předvolebním mítinku ve státě New Hampshire vyjádřil i sám prezident Trump. Podle něj vláda situaci zvládá a i bez vakcíny dokáže zploštit křivku nákazy. "Bude to za námi. A víte, kdo to dokázal. Já. Věřili byste tomu?" řekl republikánskı prezident shromážděnım příznivcům.

Pandemie covidu-19 je jedním z velkıch témat před nadcházejícími prezidentskımi volbami v USA, plánovanımi na 3. listopadu. V předběžném či korespondenčním hlasování už ale odvolilo přes 58 milionů Američanů.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která dlouhodobě sleduje vıvoj pandemie, se virem SARS-CoV-2 nakazilo už více než 8,6 milionu obyvatel USA. S covidem-19 jich zemřelo přes 225.000.

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Spojené státy v pátek zaznamenaly přes 84.000 nakaženıch, což je dosud nejvyšší denní údaj. Denně nyní v USA s covidem-19 umírá v průměru 900 lidí. Například stát New York, kterı byl jedním z ohnisek šíření nákazy ve Spojenıch státech, zaznamenal od začátku epidemie už přes půl milionu nakaženıch.