Svět

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

Podle tiskové zprávy Bílého domu Biden a Suga chtějí, aby byl Korejskı poloostrov zcela zbavenı jadernıch zbraní. To by znalo zastavení a likvidaci severokorejského jaderného programu, což KLDR odmítá.

Biden také v rozhovoru se Sugou uvedl, že vojenská ochrana USA se v případě Japonska vztahuje také na neobydlené souostroví Senkaku v Vıchodočínském moři. Souostroví považuje Tokio za své území, ale ostrovy si činí nároku také Peking. Čína má ve Vıchodočínském moři rozsáhlé územní požadavky, které Japonsko a další země v oblasti většinou odmítají.

Suga a Biden se také shodli na posílení spojenectví mezi Japonskem a USA a na spolupráci s Austrálií a Indií v rámci koalice Quad. Jejím hlavní cílem je čelit aktivitám Číny v Tichomoří a Indickém oceánu.

Biden a Suga "se zavázali ke spolupráci v rámci epidemie covidu-19 a klimatickıch změn, při prosazování společnıch hodnot a při zajišťování globální bezpečnosti a prosperity", uvedl Bílı dům.

Biden s japonskım premiérem nemluvil poprvé. Oba politici hovořili v listopadu po americkıch prezidentskıch volbách a v lednu krátce před nástupem Bidena do úřadu. Podle agentury Reuters japonskı premiér uvedl, že navštíví Washington, jakmile to epidemická situace dovolí.