Svět

Bezúhonní příbuzní IS by měli být repatriováni. Děti si už vytrpěly dost, apeluje komisařka OSN

Bezúhonní příbuzní IS by měli být repatriováni. Děti si už vytrpěly dost, apeluje komisařka OSN

Státy podle Bacheletové "na sebe musí vzít odpovědnost za své občany" a neměly by odebírat občanství dětem bojovníků, které už si nyní vytrpěly dost. Podle Bacheletové počet 55.000 zahrnuje zahraniční bojovníky z téměř 50 zemí a přes 11.000 rodinnıch příslušníků, kteří jsou nyní zadržováni v uprchlickém táboře v severovıchodní Sırii ve velmi špatnıch podmínkách. Podle odhadů Dětského fondu OSN UNICEF je v Sırii 29.000 dětí zahraničních bojovníků a v Iráku 20.000, většině je méně než 12 let.

"Rodinní příslušníci zahraničních bojovníků IS by měli bıt repatriováni, pokud nejsou stíháni za zločiny podle mezinárodních standardů," uvedla Bacheletová s tím, že zejména děti se staly terčem porušování práv a některé IS indoktrinoval a navedl je k páchání násilí.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratickıch demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různıch regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si vyžádalo již nejméně 400.000 obětí a přes 11 milionů obyvatel, tedy polovina předválečné populace, muselo opustit své domovy, z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do ciziny.

V roce 2014 se bojovníkům IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sırie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišli skoro o veškeré území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. V době své největší síly měl IS tisíce zahraničních bojovníků. Repatriace zahraničních příslušníků IS je však pro jejich domovské země nadále citlivım tématem. Podle únorového průzkumu, o kterém informovala agentura AFP, by si 67 procent Francouzů přálo, aby se o potomky džihádistů raději postarali v Sırii či v Iráku.