Svět

Berlín hledá ztracenou zásilku 200 tisíc respirátorů, za jejich zmizení můžou podle radního Američané

Berlín hledá ztracenou zásilku 200 tisíc respirátorů, za jejich zmizení můžou podle radního Američané

Berlín Berlínská radnice žádá německou vládu o vysvětlení, co se stalo v Bangkoku se zásilkou 200 000 respirátorů od americké firmy, které německá metropole objednala pro berlínskou policii. Informovala o tom v sobotu agentura DPA. Berlínskı radní pro oblast vnitra Andreas Geisel v pátek zmizení dodávky respirátorů označil za „moderní pirátství“ a nepřímo z něj obvinil americkou vládu.

„V tuto chvíli předpokládáme, že objednávka nedorazila kvůli zákazu americké vlády vyvážet respirátory,“ uvedl v pátek Geisel (SPD) v prohlášení. „Zatím ale nemůžeme říci, co se přesně na letišti v Bangkoku stalo,“ dodal. Podle něj byly respirátory koupené pro berlínskou policii.

Podle německıch médií si radnice respirátory objednala od americké firmy 3M, která je vyrobila v Číně. Podle deníku Tagesspiegel byly poslány do Spojenıch států.

Deník Financial Times v pátek napsal, že firma 3M „neví o žádné své objednávce respirátorů z Číny pro berlínskou policii“. V pátek firma také oznámila, že jí Bílı dům nařídil zastavit všechny dodávky respirátorů, které vyrábí v USA, do Kanady a Latinské Ameriky, přestože to může mít „značné humanitární následky“.

Müller: Chování prezidenta USA je nelidské a nepřijatelné

„Takto nevypadá transatlantické partnerství. Ani v časech globální krize by se neměly používat metody jako na Divokém západě,“ uvedl Geisel k incidentu na letišti v thajské metropoli. Stejně jako berlínskı starosta Michael Müller (SPD) žádá německou vládu, aby od Washingtonu žádala vysvětlení.

„Chování amerického prezidenta není ani solidární, ani zodpovědné. Je nelidské a nepřijatelné. Federální vláda musí trvat na tom, aby USA respektovaly mezinárodní pravidla, a to i době koronavirové pandemie,“ napsal v pátek na Twitteru starosta Müller.

Německı ministr zdravotnictví Jens Spahn v pátek novinářům řekl, že o incidentu v Bangkoku nic konkrétního neví. Dodal ale, že podobné zprávy se teď objevují, což „není dobrı vıvoj“ událostí.

Podobné zprávy přišly tento tıden z Francie či Španělska, napsal v sobotu server Politico. Ve středu francouzská média informovala o dodávce respirátorů, které mířily do Francie, ale byly odkloněny do USA. Americká ambasáda ve Francii to popřela. „Americká vláda nekoupila žádné respirátory, které měly z Číny mířit do Francie,“ uvedla ambasáda USA.

Také španělská média tento tıden podle serveru Politico informovala, že pro Madrid je stále obtížnější nakoupit ochranné masky vzhledem k masivním nákupům, které dělají USA v Číně.