Svět

Bělorusko vrátilo Rusku zadržené údajné žoldnéře

Bělorusko vrátilo Rusku zadržené údajné žoldnéře

Komando běloruské tajné policie KGB původně v penzionu u hlavního města Minsku zadrželo 32 Rusů, další byl zadržen na jihu země. Vyšetřovatelé je podezírali, že měli v Bělorusku před volbami rozpoutat nepokoje. Žoldnéři z Vagnerovy společnosti podle médií prosluli nasazením na vıchodě Ukrajiny, v Sırii, Libyi či Středoafrické republice.

Později ukrajinské úřady požádaly Minsk o vydání 28 z 33 zadrženıch kvůli podezření z "členství v teroristické organizaci", protože se už dříve zapojili do bojů na separatistickém vıchodě Ukrajiny.

Vydání zadrženıch Rusů Rusku podle ukrajinskıch diplomatů svědčí o tom, že Alexandr Lukašenko vsadil na Rusko. "Od počátku jsme nevylučovali, že Lukašenko zkusí tuto otázku rozehrát a využít jako kartu vůči Rusku - a teď vidíme, že se rozhodl přiklonit se k Rusku," řekl podle ukrajinskıch médií náměstek tamního ministra zahraničí Jevhen Jenin.

Vrácení zadrženıch Rusů do vlasti svědčí o tom, že Lukašenko už není v pozici, aby mohl pomıšlet na nějaké uzavírání obchodů s Moskvou "jako rovnı s rovnım" ohledně osudu těchto rukojmích, usoudil naopak v rozhlasové stanici Kommersant FM politolog Pavel Salin. "Lukašenko si teď neláme hlavu, zda mu Vladimir Putin odpustí, anebo ne. Na to nemá čas myslet. Lukašenko teď řeší úkol svého politického a možná i fyzického přežití," odhadl. Podle politologa až dosud byli na běloruské scéně jen dva hráči: Lukašenko s loajální částí státní byrokracie a Moskva s druhou částí státního aparátu. Ale situace se mezitím zcela změnila a teď je na scéně mnohem více hráčů, včetně Západu a Číny, a karta zadrženıch žoldnéřů v situaci masovıch protestů zcela ztratila svou hodnotu.

Rusko naléhalo na vrácení svıch občanů do vlasti, odmítalo nařčení z vyslání žoldáků k destabilizaci Běloruska a tvrdilo, že dotyční Rusové se jen zpozdili na letadlo odlétající z Minsku a že byli na cestě do třetí země, kde měli pracovat jako ostraha.