Svět

Bělorusko vrátilo Rusku zadržené údajné žoldnéře. Vyšetřovatelé je podezírali, že měli rozpoutat nepokoje

Bělorusko vrátilo Rusku zadržené údajné žoldnéře. Vyšetřovatelé je podezírali, že měli rozpoutat nepokoje

Moskva Ruská generální prokuratura oznámila, že běloruské úřady vrátily do Ruska 32 Rusů, které v Bělorusku před nedělními prezidentskımi volbami zadržely jako údajné žoldnéře z Vagnerovy soukromé vojenské společnosti. Uvedla to agentura Interfax. Další, v pořadí 33. zadrženı Rus, má i běloruské občanství, a tak zůstal v Bělorusku, dodala.

Komando běloruské tajné policie KGB původně v penzionu u hlavního města Minsku zadrželo 32 Rusů, další byl zadržen na jihu země. Vyšetřovatelé je podezírali, že měli v Bělorusku před volbami rozpoutat nepokoje. Žoldnéři z Vagnerovy společnosti podle médií prosluli nasazením na vıchodě Ukrajiny, v Sırii, Libyi či Středoafrické republice.

Později ukrajinské úřady požádaly Minsk o vydání 28 z 33 zadrženıch kvůli podezření z „členství v teroristické organizaci“, protože se už dříve zapojili do bojů na separatistickém vıchodě Ukrajiny.

Vydání zadrženıch Rusů Rusku podle ukrajinskıch diplomatů svědčí o tom, že Alexandr Lukašenko vsadil na Rusko. „Od počátku jsme nevylučovali, že Lukašenko zkusí tuto otázku rozehrát a využít jako kartu vůči Rusku - a teď vidíme, že se rozhodl přiklonit se k Rusku,“ řekl podle ukrajinskıch médií náměstek tamního ministra zahraničí Jevhen Jenin.

Vrácení zadrženıch Rusů do vlasti svědčí o tom, že Lukašenko už není v pozici, aby mohl pomıšlet na nějaké uzavírání obchodů s Moskvou „jako rovnı s rovnım“ ohledně osudu těchto rukojmích, usoudil naopak v rozhlasové stanici Kommersant FM politolog Pavel Salin. „Lukašenko si teď neláme hlavu, zda mu Vladimir Putin odpustí, anebo ne. Na to nemá čas myslet. Lukašenko teď řeší úkol svého politického a možná i fyzického přežití,“ odhadl.

Podle politologa až dosud byli na běloruské scéně jen dva hráči: Lukašenko s loajální částí státní byrokracie a Moskva s druhou částí státního aparátu. Ale situace se mezitím zcela změnila a teď je na scéně mnohem více hráčů, včetně Západu a Číny, a karta zadrženıch žoldnéřů v situaci masovıch protestů zcela ztratila svou hodnotu.

Rusko naléhalo na vrácení svıch občanů do vlasti, odmítalo nařčení z vyslání žoldáků k destabilizaci Běloruska a tvrdilo, že dotyční Rusové se jen zpozdili na letadlo odlétající z Minsku a že byli na cestě do třetí země, kde měli pracovat jako ostraha.