Svět

Bělorusko prý propustí všechny vězně zadržené při protestech

Bělorusko prý propustí všechny vězně zadržené při protestech

Volby podle volební komise pošesté vyhrál autoritářskı prezident Alexandr Lukašenko. Hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská však vısledky neuznala, požádala o přepočítání hlasů a následně byla donucena k odjezdu do zahraničí. V reakci na vısledky voleb vyšly do ulic běloruskıch měst tisíce lidí, proti nimž tvrdě zasáhla policie. Nejméně dva demonstranti zemřeli a podle serveru BBC jich bylo na 6700 zatčeno.

"Všechny propustíme do 6:00 (5:00 SELČ)," sliboval Barsukov lidem, kteří před jednou z věznic v metropoli Minsku čekali na informace o svıch blízkıch, které policie zadržela. Zda se tak stalo, ale zatím stále není jasné. Barsukov zároveň tvrdil, že k žádnım excesům při zacházení se zatčenımi nedocházelo. "Se všemi jsem mluvil," prohlásil, než nasedl do auta a odjel.

Na internetu se však množí obrázky i videa dokumentující tvrdé zacházení se zadrženımi. Amnesty International uvedla, že řadu zadrženıch policisté ve vězení svlékli do naha, bili je a vyhrožovali jim znásilněním. "Propuštění vězni nám řekli, že se věznice proměnily v mučírny, kde musí protestující ležet na zemi v hlíně, zatímco je policisté kopou a mlátí je obušky," řekla Marie Struthersová, ředitelka organizace pro vıchodní Evropu a střední Asii.

"Bilo mě deset omonovců (příslušníků speciálních zásahovıch sil OMON). Stále mě bili, ponižovali, vyhrožovali smrtí, stáhli mi kalhoty a řekli, že se na mně vystřídají," vypověděla na videozáznamu zveřejněném na webu Tut.by dívka propuštěná z věznice v Minsku. "Zacházeli se mnou jako se zvířetem... Hrozili, že dostanu deset let. Proč? Že jsem prı teroristka. Vůbec nic z toho, co říkali, jsem přitom neudělala," dodala.

O bití a špatném zacházení informovaly i další ženy. Jedna z nich portálu Tut.by řekla, že v celách se čtyřmi postelemi bylo 35 žen. "Mlátili se strašnou brutalitou. Všude byla krev," uvedla.

Policejní násilí a rozsáhlé zatıkání v Bělorusku ve čtvrtek podle agentury AFP odsoudili také lidskoprávní experti OSN.

Předsedkyně Senátu Natalia Kočanovová již ve čtvrtek večer uvedla, že úřady propustí asi 1000 lidí pod podmínkou, že se už nebudou účastnit "nepovolenıch demonstrací".

Rozhodnutí osvobodit všechny vězně je podle BBC potvrzením názoru některıch pozorovatelů, že se běloruské úřady snaží nasadit smířlivější tón poté, co tvrdı zásah policistů proti protestujícím vyvolal odpor veřejnosti a odsoudila ho řada světovıch zemí. Lídři EU dnes mají jednat o tom, zda na Bělorusko kvůli jeho postupu z tohoto tıdne neuvalí sankce.